%45 تخفیف، با کد Tabestan روی تمام آموزش ها، بمناسبت جشنواره تابستانه بیاموز ...!
زمان باقی مانده (آخرین فرصت ها)
سبد (0)

گزارش طبیعت گردیروستای اوره

نطنز مهد گل، شکوفه و بهار است و  نزدیکی آن به  اصفهان با آب و هوای بی نظیری که دارد. نعمتی بزرگ است  که شکرانه آن بازدید از آن است. اما روستای کوچکی در کنار دست نطنز و در کوهپایه کرکس قرار دارد که در اردیبهشت ماه غرق در گلهای زرد زرشک و آبشار های کوچک و زیبا می شود و اگر  شما نمی توانید از این مسیر قله کرکس را صعود نمائید قطعاً از هوای دلپذیر و روح بخش آن می توانید استفاده نمائید.

وقتی زنده رود زنده بود


زنده رود

طعم غروب های زاینده رود مانند بوسه های دختر کوچکم شیرین و دوست داشتنی است. هنوز هم در آغوش گرفتنش و تماشای غروب برای من لذتی برابر با همه زندگی دارد. پائیز را بیشتر از همه فصول دوست دارم چون پرندگان مهاجر به اینجا می آیند و با پرواز بر روی رودخانه شور زندگی را در این وادی آرام پخش می کنند. خانواده های زیادی کنار رود نشته اند و کم و بیش هم در شیطنت و بازی گوشی کودکانشان دخیل می شوند و به شور و هیجان آنها لطفی پدرانه می بخشند. شاید خیلی هم به چشم نمی آید اما کم کم با رنگ آمیزی آسمان توسط غروب خورشید داغ کردن یک آش خوشمزه و بی نظیر با پیاز داغ فراوان است که برای هر ایرانی دست کمی از خوراک خرچنگ برای خارجیان ندارد. کنار آب  و بوی در هم پیچیده آش رشته  و این نمناکی رودخانه برای همه بشریت پیام رسان خوشبختی در نهاد مردم است.

منشور کورش بر استخوان


منشور کورش بر استخوان

روایت دکتر پاشازانوس از رونوشت منشور کورش در چین

کپی منشور کورش بر استخوان اسب جعلی یا واقعی ؟

منشور کورش به این دلیل اهمیت بسیاری دارد که به در جهان تک بوده و نمونه مشابهی ندارد. هرچند احتمال می رود این منشور به صورت دستوری به سرتاسر سرزمین های تحت سلطه هخامنشیان ارسال شده است اما هیچ نسخه مشابهی از آن یافت نکردیده بود تا زمانی که یک زبان شناس چینی خبر از وجود نسخه کپی منشور کورش بر روی استخوان اسب و در موزه شهر ممنوعه داد. از آنجائی که چینی ها در کار کپی برداری به نوعی صاحب سبک هستند کمتر کسی فکر می کرد که ممکن است این نسخه اصلی باشد تا اینکه محقق معروف  ايروينگ فينکل، از متخصصان خطوط خاور نزديک باستان در موزه بريتانيا، مهر تائیدی بر آن گذاشت و توجه جهانیان به آن جلب شد. امروز پای سخنان دکتر حمیدرضا پاشازانوس دارای مدرک پسا دکترای ایران شناسی از دانشگاه نانکای چین نشستیم تا بیشتر در مورد آن بدانیم.

داستان ظهور آن رسانه ها از کجا آغاز شد

«خو شن‌ وي» طبيب سنتي چينی بود که علاقه زیادی به اسناد کهن داشت و هنگامی که این دوقطعه را در سال 1940 خریداری کرد فکر میکرد که خطوط حکاکی شده بر آن خط کهن چینی است  که البته بخاطر شباهت خط کلاسیک چین به خط میخی خیلی هم دور از ذهن نیست . اما او در زمان انقلاب فرهنگی چین در سال 1966 بخاطر ترس از نابودی، این دو اثر را در خاک دفن کرد تا سال 1925 که آنها را به موزه شهر ممنوعه اهدا کرد. در سال 1985 یک آشور شناس در حین بازدید از موزه متوجه می شود که خط نوشته شده بر روی آنها چینی کلاسیک نیست و برای همین هم از روی آن رونوشتی گرفت و با خود به اروپا برد. بحث بر سر اصالت آن زیاد بود و به همین علت نیز فینکل شخصا به شهر ممنوعه در چین رفت تا از نزدیک فسیل استخوانهای حکاکی شده را بررسی کند.

نوشته منشور روي استخوان چیست

دو قطعه استخوان فسيل شده اسب حاوي رونوشتي خلاصه شده از منشور کوروش است که به خط میخی نوشته شده و در ازاء هر 20 نگاره ميخي استوانه کوروش يک نگاره دارد. وجود این لوح از چند نظر حائز اهمیت است. اول اینکه وجود این لوح اثبات می کند که ایران و چین از هزاره اول قبل از میلاد مبادلات کالا داشته اند و این یعنی مدتها قبل تر از آنچه قبلا تصور می شد.  این خط بطلانی است بر آنچه اروپائیان در مورد ساخت جاده ابریشم و شکل گیری آن بعد از حمله اسکندر می دانند. اما موضوع دوم این است که مانند آنچه داریوش در کتیبه بیستون انگاشت و رونوشت هایی از آن را در سراسر سرزمینهای خود فرستاد امکان این وجود دارد که کورش نیز چنین رونوشت هایی به سراسر حکومت خود فرستاده باشد. برابر آنچه که در نقوش به جا مانده از هخامنشیان برجای مانده است و نشان از خراج دادن مردم سرزمینهای دور دارد و احتمال بسیاری می رود که این لوح به نوعی دستوری برای مردم آن سرزمین باشد.

آیا این استخوانها جعلی است

در سال 2010 آقای فینکل بر اصالت آن صحه گذاشت  و مهر تائیدی بر آن زد هرچند بعدها و در سال 2013 نظر خود را تغییر داد ولی صحت آن به چند دلیل قابل استناد است چرا که این خطوط از نظر آوانگاری و حروف نویسی بسیار شبیه به منشور کورش است و حتی کپی برداری از آن توسط افراد ماهر هم امکان پذیر نیست و دوم اینکه این قطعات که توسط بازرگانانی در قدیم از استان سین کیانگ در شمال غربی چین به دست آمده است در زمان هخامنشیان از توابع حکومت ایران بوده است احتمال اصل بودن آن را قویتر می سازد. با توجه به وجود ظرف هائی متعلق به آن دوران ها که در ایران و چین کاملا به هم شباهت دارد ثابت می کند که ایران و چین در آن زمان مراودات تجاری داشته اند. اما اینکه چرا استخوان اسب باید محل حکاکی باشد خود جای سوال دارد و شاید به دلیل اهمیت ویژه اسب در آن دوران است. در هرصورت فینکل اگرچه صحت آن را دیگر تائید نکرده است ولی رد هم نکرده و ترجیح می دهد اظهار نظری نکند اما با همکاري موزه چين خطوط روي اين دو قطعه کپي شده و براي مطالعه به موزه بريتانيا انتقال داده شد. به گفته فينکل نوشته روي اين دو قطعه با متن اصلي روي استوانه کوروش کمي تفاوت دارد، اما از لحاظ دستور زبان و آوانگاري درست است.

نتیجه گیری

آنچه در این خصوص اهمیت ویژه ای دارد این است که تاریخ در صنعت گردشگری بسیار اهمیت دارد و مانند ارکستری می ماند که آلات موسیقی آن مانند جغرافیا و جامعه شناسی نوای دل انگیزی را تولید می کند که کمتر گردشگری است که نخواهد آن را لمس نماید. ایران نیز با پیشه قوی تاریخی، هرچند اسناد تاریخ باستانی آن امروز خیلی در دسترس نباشد. اما می توان با ساخت و بازسازی آنچه برایمان به یادگار مانده است برای بخشی از گردشگران تمدن خود را به دنیا ارائه کنیم و علاوه بر دریافت احترام آنان درآمد سر شاری نیز نصیب کشور عزیزمان نمائیم.

 

 سوسن چلچراغ

شاید با شنیدن نام داماش گیلان یاد فوتبال و لیگ برتر در شما زنده می شود اما این روستای کوچک و دوست داشتنی محل تولد گیاهی منحصربه فرد است که تنها در دو نقطه از جهان می روید که روستای داماش یکی از آنها است و این لطف خدا است که شما هم بتوانید از اواسط خرداد تا پایان آن از دیدن این گل زیبا که به عنوان اثر ملی طبیعی ایران ثبت گردیده لذت ببرید.

کلمه داماش از دو واژه دا و ماش برگرفته است. (داماش) در لهجه کرمانجی یعنی( به کسی ماش داده است ) روستای زیبا و ییلاق داماش از توابع بخش عمارلو شهرستان رودبار است که برای رسیدن به آن دو راه وجود دارد.ساخت و ساز در صفه

وقتهای زیادی در زندگی هر انسانی وجود دارد که باید به خلوتی قدم بگذارد و در جستجوی زمان از دست رفته خود در کنار ردپای روی ذهن خود آرامشی فزاینده را تجربه نماید. و در شهر شلوغی و پر از آلودگی و تکرار  اصفهان جائی جز کوه کوچک اما با صفای صفه  برای عاشقان طبیعت کمتر پیدا می شود.

کوچ عشایر


کوچ عشایر

کوچ عشایر پتانسیلی برای گردشگری است

فرهنگ عشایر مورد علاقه گردشگران

شاید نام کوچ عشایر را که می شنویم یاد قاطر، اسب و پیاده روی های طولانی در خاطرمان زنده شود. اما بیشتر همان اندک کوچ امروزی هم با نیسان و ماشین انجام می پذیرد اما هنوز هم فرصت بازسازی و نشان دادن آن لباسهای زیبا و فرهنگ دوست داشتنی به جهانیان وجود دارد. ایده اقامت در سیاه چادر به همراه کوچ ایل برای بسیاری از گردشگران خارجی که در هتل های پنج ستاره اقامت داشته اند و دنبال تجربه جدیدی به کاوش می پردازند بسیار جذاب تر است. اما چطور می توان چنین پتانسیل با ارزشی را بدون برنامه ریزی رها کرد در حالی که می توان هم درآمد سرشاری را نصیب کشور و خود عشایر نمود و هم فرهنگی بی نظیر را برای آیندگان حفظ و حراست کرد.

زندگی کوچ نشینان دنیائی به وسعت یک سیاه چادر

كوچ نشيني شیوه ای از زندگی است که بشر در اوائل زیست خود از آن برای بقاء استفاده می کرد و پا برجا بودن آن تا به حال آن هم در عصر تکنولوژی می تواند از بزرگترين جاذبه هاي گردشگری دنیا باشد. چیزی که شما را نه تنها از زندگی ماشینی و شهری رها می سازد و به آغوش طبیعت می رساند بلکه می تواند با نشان دادن سختی های زندگی و فرهنگ زندگی در طبیعت زنگ هشداری با ارزش برای درگیری بیش از حد ما با زندگی روزمره و خالی از لطف امروزی باشد. تصور کنید وقتی شب هنگام خسته از پیاده روی در طبیعت بکر و دوست داشتنی در کنار سیاه چادر روی نمدی نشته اید و در جدال با آتشی دلربا در انتظار نوشیدن چای هستید. بوی علف تازه چیده شده در کنار صدای زنگوله های بزهای کوچک و بزرگ را وقتی از دیدن ستاره ها لذت می برید. کنار فانوسهای کوچک نفتی با دیدن کودکانی که از صدای لالائی لذت می برند. این لحظاتی است که می تواند ما را از حرص و ولع شهر نشینی رها سازد و یادآوری کند که زندگی واقعی به چه معنا است.

اما زندگي در دل طبيعت همان قدر كه آرامش بخش و روح نواز است، با مشكلات زیادی همراه  خواهد بود. اینجا جائی است که باید با بررسی دقیق و برنامه ریزی صحیح امکاناتی کامل برای گردشگران تدارک دید تا هنگامی که زندگی زیبا و فرهنگ لطیف عشایری را نشان می دهد گردشگران خارجی و ایرانی را بی نیاز سازد. با اینکار به جای اینکه درآمد سرشاری برای دامداری عشایر به جیب دلالان و کشتارگاهها برود خود عشایر می توانند با تهیه غذای سنتی برای گردشگران مزد زحمت خود را دریافت نمایند. یادمان باشد این امر نه تنها به زندگی ایلی و حفظ سنتها کمک خواهد کرد بلکه درآمد سرشاری را نیز نصیب عشایر می سازد. البته شرط اول، بهبود سطح بهداشت در مناطق عشایری و ایجاد امنیت گردشگران خواهد بود.

از مشکلات اصلی محیط زیست که با خشکسالی های اخیر هم دست و پنجه نرم می کند چرای بی رویه دامهای عشایر است که با برنامه ریزی صحیح و طراحی مسیر های کوچ و گردشگری قابل کنترل است. یادمان باشد کسب درآمد سرشار و زود بازده گردشگری می تواند به احیای آن کمک نماید. ضمن اینکه طرح قالي و حتي دار قالي منحصر به فرد عشایر می تواند زینت بخش زندگی شهری باشد و همین اشتغال جامعه عشایری خود رکن مهمی در حفظ این جامعه خواهد بود. فرهنگ موسیقی و سبک زندگی توامان مردم با ساز و آواز چیزی است که کمتر گردشگری می تواند از آن صرف نظر نماید. عشایر در وقت کار پشم مي‌چينند، شير مي‌دوشند و جاجيم مي‌بافند، روغن مي‌گيرند و ماست مي‌زنند، شاهنامه مي‌خوانند ، مهمان‌نوازند و سنت‌ها را گرامي مي‌دارند و در  آخر در سياه چادرهايشان مي‌آسايند. این فرهنگی است که نه تنها می تواند به دنیا فخر بفروشد بلکه می توان با پاس داشت و استفاده صحیح از آن درآمد و اشتغال را هم زمان با فرهنگ سازی برای حفظ محیط زیست برای این جامعه به ارمغان آورد.گزستان

پل خدا آفرین را خدا ساخته است اما پله های تراشیده شده آن را افرادی سخت کوش با ابتدایی ترین ابزار موجود در آن زمان بر اساس نیازشان برای گذرگاهی برای رسیدن به روستاهای بالا دست بصورت پله های سنگی در دل صخره های کوهی صعب العبور در منطقه بازفت ساخته اند و این گذرگاه نه تنها هنوز برای عبوراستفاده می شود بلکه یک اثر تاریخی است.مجتمع گردشگری

این مجتمع که در منطقه نمونه گردشگری واقع در 30 کیلومتری شهرستان نطنز و 100 کیلومتری مرکز استان اصفهان در ارتفاع  2500 متری از سطح دریا در دامنه کوههای کرکس قرار گرفته دارای چشم اندازهای بی بدیل روستای تاریخی کشه و طرق رود  است و دارای آب و هوای بسیار خوب و بدون آلودگی است .
این دهکده درسال 1388 در قالب طرح جامع منطقه و در فضائی حدود 100 هکتار در سه فاز بشرح زیر شروع به تاسیس نموده :

زوربینگ


زوربینگ

زوربینگ از ظهور تا رونق

ظرفیتهای اصفهان برای داشتن زوربینگ

گردشگری ماجراجویانه با تبلیغات و فیلمهایی که در شبکه های اجتماعی  آپلود می شود هر روز رونق بیشتری پیدا می کند. در ایران هم با توجه به برگشت سریع سرمایه گذاری این رشته ها هر روز طرفداران جدیدی می کند. در این میان رشته مهیج زوربینگ طرفداران خاصی دارد و هر روز هم فیلمهای جدیدی از آن در اینترنت منتشر می شود. این رشته برای اولین بار در نیوزلند توسط دیوید و اندرو آکرز ایجاد شد و بعد از آن در سراسر جهان گسترش یافت. این رشته چند نوع مختلف دارد و هم در روی دریا و هم بر روی سطوح شیب دار اجرا می شود. اما مهمتر از مکان اجرا، وسیله اصلی یا توپ پلاستیکی بزرگی است که تک نفره و یا چند نفره ساخته می شود و با توجه به جنس پلاستیکی شفاف آن و بسته بودن محیط کوچک و بدون هوا باید به زمان و گرمای هوا توجه ویژه ای داشت. اگرچه با قرار دادن کمی آب در لایه درونی کمی مشکل را حل کرده اند ولی برای کودکان مشکلات بیشتری نظیر خفگی ممکن است به وجود آید.

ایده اصلی ساخت این وسیله از ساخت وسیله ای برای حیوانات خانگی مانند همستر گرفته شده است و کلمه  Zorbing  در واژه نامه انگلیسی آکسفورد برای آن به این مضمون تعریف شد: "یک ورزش است که در آن شرکت کنندگان در داخل یک کپسول داخلی در یک، توپ بزرگ شفاف قرار می گیرند که پس از غلطیدن با  همراه خود به زمین و یا تپه پایین می رسد". اما برای ساخت آن در عمل یک توپ کوچک با لایه ای از هوا و چند نگهدارنده بداخل توپی بزرگ قرار می گیرد که در تماس با زمین در حالت غلطیدن است. گاهی افراد داخل توپ بدون حرکت و بسته هستند و گاهی هم آزاد و چرخان قرار می گیرند. هرچند برای هیجان بیشتر گاهی چند نفر هم در جلو توپ با دویدن اقدام به فرار می کنند. اما هیجان آن  باز هم محدود نمی شود و برگزار کنندگان از رمپهای چوبی برای هیجان هر چه بیشتر استفاده می نمایند و حتی رکوردهائی نیز برای زمان غلطیدن در آن و فاصله طی شده با آن و حتی حداکثر سرعت  نیز در کتاب گینس ثبت جهانی نیز شده است.

حال باید دید شهری مانند اصفهان با این جمعیت  جویای تفریحات در طبیعت آیا برای سرمایه گزاری گزینه مناسبی به حساب می آید. شاید با توجه به تپه های زیاد مستعد این فعالیت در نزدیکی شهر اصفهان اجرای چنین برنامه هائی خیلی سخت و دور از ذهن نباشد. اما باید با الگوبرداری از موارد مشابه خارجی و درک صحیح از احتمال حوادث آن با ایجاد زیر ساخت های لازم شاهد رونق این سبک از گردشگری در اصفهان باشیم.

 بهشت گمشده

در نزدیکی مرو دشت استان فارس و شهر کامفیروز بهشت کوچکی پنهان شده است که سرشار از درختانی است که در زیر آن نهرها جاری است و در اردیبهشت ماه با صدای پرنده های کوچک و زیبا مزین شده است. واین تداعی کننده بهشت دیدنی است. پس تا دیر نشده است کوله پشتی خود بردارید.سرهنگ آباد چهل ستون دوم

 کمی بالا تر از اردستان و روستای زواره در کنار کویر روستائی کاملا مغموم و دور از همه آلایندگی های دست بشر در سکوتی کنار حاشیه بی گریز زندگی نشسته است. با مردمی آرام و دوست داشتنی البته به شرطی که قصد بازدید از روستا را نداشته باشید! البته حق هم دارند وقتی كاخ زيباي نظام الملك در توالی چند سال از هجوم بازدید کنندگان غارتگر به مخروبه ای رو به خاموشی بدل گشته است. کسانی که حتی به كاشي ها و نقاشيها و آينه كاريها هم رحم نكرده اند حالا باران و عدم حفاظت سازمانهای مدعی را هم که که کنار دست آن بگذاریم  یک اثر میماند که شاید دیگر نماند.

روستای بخوان و تیدر


روستای بخوان و تیدر

بنویسید بخوان، بخوانید بهشت

فصل چیدن نارنگی در روستاهای جنوبی کشور

زمستان برای قدیمی تر ها و مادر بزرگ ها فصل زیر کرسی رفتن و در خانه ماندن به انتظار رسیدن فصل بهار نشستن است. اما برای نسل امروز هر زمانی حتی  زمان بارش برف هم فرصتی برای سفر است. سفری که انسان همیشه در گریز و به دنبال معنا را به راهی منطقی برای رسیدن به شور زندگی هدایت می کند. امروز نیز باتوجه به خودروها و راحت تر شدن سفر از هر فرصت و یا جشنواره ای باید استفاده کرد و خود را به منطقه ای زیبا رساند تا تاریخ این سرزمین را مرور کرد و از طبیعت رنگارنگ کشور عزیزمان درس دوست داشتن بگیریم و یادمان باشد زمستان پایان راه سفر نیست.

 در چهار فصل کشورمان عزیزمان زمستان که می شود و هوای گرم و دلپذیر  طلب می کنید راهی جنوب و شاید بندر عباس می شوید. اما سر راهتان حاجی آباد که رسیدید کمی وقت بگذارید تا در فصل چیدن نارنگی از لذت قدم زدن در میان باغ های زیبا و صحبت با مردمانی خونگرم بهره مند گردید. مخصوصا دیدن درختان و طبیعت سرسبزی که در زمستانی سخت و سرد همچنان سرسبز است و تازه به بار نشسته است. در میان روستاهای کوهستانی و زیبای جنوبی، روستای بخوان و تیدر از جمله روستاهای توابع شهر فارغان از زیبائی خاصی برخوردارند و با داشتن مردمانی مهربان و طبیعتی زیبا  یک روز بیاد ماندنی را به شما هدیه خواهند کرد.

راههای رسیدن به منطقه

از اصفهان که به سمت بندر عباس می روید حتما تابلو حاجی آباد را به چشم دیده اید اما این بار طوری برنامه ریزی کنید که بتوانید یک روز کامل را در آنجا سیاحت کنید.از حاجی آباد به سمت شهر فارغان بروید و یادتان باشد فارغان از کلمه فارغ به معنی آزاد ،رها و آسوده گرفته شده است و حالا که به سرزمینی دلنشین و خوش منظره رسیده اید که روستاهای اطراف آن پر از چشمه های گوارا است پس شما هم فارغ از هیاهو و مشکلات روز خود را در آرامش بیکران بگذرانید. جدا از طبیعت زیبای فارغان با توجه به آثار و بقایای موجود اینطور آورده اند که قدمت آن به دوران مادها نیز می رسد و با توجه به آثار به دست آمده همچون مجسمه شیر مفرغی کشف شده در این سرزمین که قدمت آن به ۱۸۰۰سال پیش از میلاد مسیح (ع)می رسد و دژهای گوناگون که در این خطه وجود داشته است خبر از تمدنی کهن و باستانی می دهد. اما به فارغان که رسیدید سراغ روستای بخوان را بگیرید که امروزه به عنوان منطقه نمونه گردشگری آوازه خود را به سرتاسر ایران رسانده است.

روستای بخوان سرسبزی در زمستان

روستای بخوان، باغ های وسیع مرکبات و تنوع گیاهی  در دره و کوه های سربه فلک کشیده را آنچنان در هم آمیخته است که یقینا آن چیزی خواهد بود که در زمستان نیاز دارید تا سختی زمستان را در آغوش گرمائی روح بخش به فراموشی بسپارید و همه چیز اینجا مهیا است . در میان باغ های بخوان قدم بزنید، تا چشمه های آب و عطر گیاهان مشامتان را  نماید و از شکوه طبیعت در فصل زمستان نغمه بهار را بشنوید. این روستا نیز مردم مهربانی دارد و هرچند جمعيت اين روستا فصلي است، ولی کهنسالان معمولا روستا را ترک نمی نمایند. اقتصاد این روستا نیز براساس باغداري شکل گرفته است و گروهي از مردم در فعاليت‌هاي زراعي، امور خدماتي و توليد صنايع دستي اشتغال دارند. در مزارع روستا به ميزان محدود گندم و جو کشت هم مي‌شود. از مهم‌ترين محصولات باغي اين روستا مي‌توان به پرتقال، نارنگي، ليموترش، ليموشيرين، زردآلو، آلوچه، سيب، گردو، انگور، خرما و انار اشاره کرد.البته این اقليم منحصر به فرد اين روستا است که کاشت و توليد انواع ميوه‌ها را امکان پذیر نموده است.

معماری و بافت مسکونی

روستاي بخوان بافت مسکوني متراکمي دارد و بر شيب تند دامنه و کوهپايه کوه ساخته شده است. اين روستا از يک سو به ارتفاعات بلند و از سوي ديگر به باغ‌هاي گسترده و رودخانه می رسد. خانه‌هاي روستاي بخوان نیز يک طبقه با سقف مسطح و با حياط‌ است. اکثر خانه‌هاي روستا کمي بالاتر از سطح زمين و با ايوان ساخته شده‌اند. در کنار بعضی منازل، کپرهايي براي اقامت تابستان و ایجاد شرایط خنک نیز ساخته شده است. و اگر نیاز به اقامت شبانه دارید مردم روستا خانه های خود را کرایه می دهند. غذاهای جنوبی را هم فراموش نکنید. در این روستا نیز غذاهای جنوبی بسیار رایج است و از  انواع غذاها در روستا مي‌توان به خورشت فسنجان، گردو پلو، خرما پلو، حلواي خرما، قليه ماهي، نان مهياوه، ميگو با گردو پلو، خورشت انار و آش انار اشاره کرد.

فرهنگ و علاقه مندی های روستا

موسيقي در فرهنگ مردم روستا جايگاه ويژه‌اي دارد و انواع سازهاي کوبه‌اي و بادي مانند طبل، سنج، دمام و ني در مراسم عزاداري استفاده مي‌شوند. از ورزش‌ها و بازي‌هاي بومي اين روستا مي‌توان به زدو درو، ملابرس و هفت سنگ اشاره کرد.مردم روستاي بخوان نیز مانند دیگر جنوبی هااز پوشاک بندري استفاده مي‌کنند و با وجود اینکه صنایع دستی مانند زیور آلات و جاجیم و گلیم از صنایع دستی روستا است اما سوغات اصلی آن مرکبات است و پیشنهاد می کنم شما این فرصت را از دست ندهید.  

 آبشار پونه زار

عصرها که به خانه بر می گردم و پا به خیابانهای شهر می گذارم شور عجیبی در حرکتی بی فرجام پیدا است. همهمه و شلوغی عجیبی که در مردم تبلور پیدا کرده است و اتوبوسها و ما شینهائی که در بین این جمعیت دست و پا می زنند و هریک به سمتی می روند. گویا اتوبوسها هم دیگر حوصله شهر را ندارند. دلم گرفته است و زندگی برایم حس غذای روز قبل را دارد که گرم می کنیم و با بی میلی می خوریم، گویا وقت سفر است.

روستای سنگده با طعم پائیز


سنگده

"فاصله ی هوایی این روستا تا ساری 50 کیلومتر و فاصله از طریق جاده 100 کیلومتر از جاده کیاسر و 110 کیلومتر از جاده ی فیروزکوه می باشد ... در کنار این روستا شرکت چوب و کاغذ فریم واقع شده که به رشد و ترقی این روستا از حدود۶۰سال پیش کمک های شایانی کرده است لکن در دهه های اخیر با ضعف مدیریت رو به افول گام نهاده است تا حدی که کارخانه ای که  تولیدکالاهای چوبی(کتابخانه ، کمد لباس ، زیر تلویزیون و...) را از مرحله ی صفر تا صد (برش درخت تا فروش در مراکز استان ها)خود انجام می داده است در حال حاضربه قطع درختان تنها برای پرداخت حقوق کارگران دررفته از اخراج می پردازد.

اتوبوس گردشگری


اتوبوس گردشگری

اتوبوسهای گردشگری، بایدها و نبایدها

گردشگری با اتوبوس های خاص

با ورود اولین اتوبوس گردشگری به تهران و عبور از گمرک اکنون این خودروها راه مهمتری چون استعلام‌ها، صدور مجوزها و پلاک را در پیش دارند و حرکت این اتوبوس ها در مسیری مشخص شده از اول دهه دوم اسفندماه در تهران آغاز خواهد شد. اما این طرح که از سیستم یکی از بزرگترین شهرهای توریستی جهان یعنی پاریس اقتباس گردیده است، طرح بسیار موفقی بوده است و هنوز هم بسیار کارائی دارد. اما این دلیل این نیست که  هم بهتر از اینها قابلیت بومی سازی نداشته باشد و طراحان و متولیان امر نتوانند برای دیگر کلان شهرهای کشور که دارای ظرفیت گردشگری بالائی هستند مانند اصفهان نیز این طرح را اجرائی کنند. با این حال باید دید اجرای این طرح چه چالش هایی در پیش رو خواهد داشت و باید چه اهدافی را برای آن در نظر داشت.

تاریخچه اتوبوسهای گردشگری

طرح اتوبوس های گردشگری زمانی در فرانسه اجرا شد که قصد دولت اجرای طرحی برای ارزان تر شدن هزینه های حمل و نقل برای گردشگران خارجی و همچنین راحتی آنها برای پیدا کردن مکانهای گردشگری بود چرا که بسیاری از مردم فرانسه با زبان انگلیسی آشنا نبودند و این کار گردشگران را کمی مشکل می ساخت. اما هدف دیگری که دنبال می شد شکل طراحیی این اتوبوس است که با داشتن طبقه دوم آن هم بدون سقف گردشگران می توانند از هوای باز و لذت بخش حداکثر استفاده را بنمایند که البته هوای آلوده تهران در این مورد جذابیت خاصی ندارد. با این حال این اتوبوس ها با همان رنگ و شکل و البته از کشور چین خریداری شده اند و تنها با چسباندن چند عکس از تهران در نگاه اول این خودرو که باید نماد ایران و تاریخ و طبیعت باشد را به این شکل در آورده اند.

ظاهری در خور فرهنگ لازمه اتوبوسها است

اما دیر یا زود این خودروها در مسیر تعریف شده و مخصوص خود به حرکت خواهد پرداخت و هرچند تامین امنیت آن و حتی ایستگاه های مخصوص آن نیاز به فکر و بررسی کافی دارد با این حال مشکلاتی را پیش رو خواهد داشت. البته آنچه من در آینده این راه می بینم اجرای آن برای شهر اصفهان است و طبعا دوست ندارم این اتوبوس ها با شکل و شمایل اروپائی وارد شهر من شود. شاید اگر دست من بود طرح خاتم کاری را روی بدنه اتوبوس اجرا می کردم و یا صنایع دستی اصفهان در داخل آن به کار می بردم و به جای صندلی ها هم از گلیم استفاده می کردم. اما جدای از آنچه من در ذهن خود دارم باید این خودرو ها را با سبک همان شهر مورد استفاده بومی سازی کرد. ایستگاه های مخصوص آن نیز باید دارای طراحی متناسب با فرهنگ و تاریخ آن شهر باشد و از زیبائی خاصی برخوردار باشد.

آیا اتوبوسها فقط برای گردشگران خارجی است

اما بحث مهم دیگری هم وجود دارد که آیا همشهریان و یا مسافران دیگر شهرها هم اجازه استفاده از آن را دارند و یا هزینه آن به چه میزان است چراکه فلسفه به وجود آمدن چنین طرحی کاهش هزینه بوده است و امروز یا فردا باید انتظارات همشهریان را در نظر داشته باشیم و نمی توان مانند تهران که هزینه ای 40 دلاری را برای 24 ساعت پیش بینی کرده است اقدام نمائیم. ضمن اینکه وقتی از اتوبوس توریستی روباز استفاده نموده ایم باید مسائل و مشکلاتی که از نظر فرهنگی احتمال وقوع دارد را پیش بینی نمائیم . یادمان باشد برای ایجاد اشتغال هم باید برنامه ریزی کرد و به جای استفاده از نوار ضبط شده به زبان انگلیسی و فارسی می توانیم از مترجم زنده با لباس محلی استفاده کنیم و همیشه هم لازم نیست صرفا از غربی ها ایده بگیریم.مخصوصا نام گذاری این اتوبوسهای گردشگری که در اروپا به  "هاپ آن هاپ آف"  شهره گردیده اند باید نامی فارسی و در خور فرهنگ ایرانی باشد.

اهداف و آنچه باید در نظر داشت

اتوبوس های گردشگری دیر یا زود راه خود را به اصفهان نیز پیدا خواهند کرد و این اتفاقی بسیار خوب خواهد بود اما بهتر است قبل از اجرای سراسیمه طرح و فقط به فکر گرفتن مجوزهای لازم بودن به آینده و اهداف آن نیز توجه شود و نه تنها دیدگاه و نظر مردم نیز در نظر گرفته شود طرحی را اجرا کنیم که گردشگران ایرانی نیز بتوانند از آن استفاده نمایند و برای آنها کاهش هزینه در بر داشته باشد. ضمن اینکه اهداف بزرگتری را نیز در نظر داشته باشیم مخصوصا معرفی فرهنگ و تاریخ و مهمتر از همه صنایع دستی که به نوعی بسیار مهجور واقع شده اند.

 گنبد سلطانیه قیدارنبی

بی شک نام الجایتو (سلطان محمد خدابنده) هشتمین پادشاه دوره  ایلخانی در جای جای ایران شنیده می شود و هرجا نامی از او هست بنای زیبائی هم ساخته شده است. اما در میان آنها گنبد سلطانیه از چندین جهت بی همتا است. شاید مهمترین آن رکورد دار بزرگترین گنبد خشتی جهان باشد و همچنین و بعد از گنبدهای سانتاماریا دلفیوره و ایاصوفیه سومین گنبد بزرگ دنیاست. گفته می‌شود در ساخت گنبد بزرگ شهر فلورانس نیز از این گنبد الگوبرداری شده‌است.خور مصر گرمه بیاضه کویر

کویر برای من ترجمانی است از عمیق ترین احساسات در زیستن ذهنی که مجبور است باشد تا همه این روزمرگی را چاره سازد.و منطقه خور و بیابانک که با داشتن روستاهای زیاد و متنوع به زیباترین شکل ممکن در پهنه یک رنگ زیبائی در میان سقوط زمان نشسته است.تجمل گرائی

 تجمل گرائی در صنعت گردشگری آری یا نه؟

اقتصاد صنعت گردشگری پایدار تر از صنعت نفت

تجمل گرائی در صنعت گردشگری بعضی کشور های دنیا به مسابقه ای برای رکورد زنی تبدیل شده است و این در حالی است که ما گاهی ظرفیت های لازم و زیرساخت های مناسب را نیز یرای توسعه فراهم نکرده ایم. البته شاید ذات و معنای کلمه تجمل و یا اشرافیت برای یک جامعه مناسب نباشد اما نباید فراموش کرد که مهمترین هدف برای صنعت توریسم کسب درآمد و ارز آوری بیشتر است چراکه هر قدر ارز بیشتری وارد کشور شود نفت بیشتری برای آیندگان خواهیم گذاشت.آبگرم گنو

چشمه های معدنی و آبگرم در ایران در تمامی فصول جاذبه های خاص خود را دارد و گردشگران نه برای سلامت ، بلکه برای استفاده از آب و هوای مطلوب این گونه مناطق راهی آنجا می شوند.آبشار و چشمه گنو در استان هرمزگان واقع است. هنگام نوروز چون  این چشمه در کنار راه ارتباطی بندر عباس و قشم قرار گرفته است از حجم مسافرین بیشتری برخوردار می شود . این چشمه آب معدنی  در فاصله 34 ‏کیلومتری شمال شرقی بندرعباس، در کنار راه بندرعباس _سیرجان واقع شده است. و با یک راه آسفالته فرعی به این چشمه منتهی می شود.خفر

سالهای خیلی دور سه برادر به نامهای عماد ، موسی و عیسی از یاغیان کرمان به میان کوههای مرکزی دنا نقل مکان می کنند و اسکان می یابند. و اما سالها بعد نسلی از آنها به یادگار می ماند که امروزه از مهمان نواز ترین مردم به شمار میروند و روستای کوچکشان که از زمانهای دوردست معبر و استراحتگاهی برای صعود کنندگان به قلل مرکزی دنا بوده است حالا به مأمنی برای گردشگران و طبیعت گردان تبدیل شده است.کوهپایه

 ردپائی حضور آنتونی کوئین در نزدیکی کوهپایه

جائی که فیلم کاروان ها ساخته شده است

شهرک های سینمائی در بسیاری از کشورهای دنیا به عنوان جاذبه توریستی به حساب می آیند و علاقه مندان به سینما و معماری و حتی گردشگران عادی را به خود جذب می نماید.نمونه آن استودیو لیودزن انگلستان است البته شهرت اصلی لیوزدن به خاطر مجموعه هری‌پاتر است که تقریبا همه قسمت‌های آن در این استودیو ساخته شده اما فیلم چشم طلائی نیز در اینجا ساخته شد و لوکیشن‌های آن امروز یکی از جاذبه‌های توریستی انگلستان به حساب می‌آید. اما در ایران و مخصوصا در شهرهائی که نیازمند رونق صنعت گردشگری هستند از چنین فرصتهائی نباید به راحتی گذر کرد. از جمله این شهرک ها جائی است که در هشت کیلومتری کوهپایه قرار گرفته است و معماری بسیار زیبائی دارد و به مزرعه حاج حسن جواهری معروف است.کافرکلی,آب اسک

دیدن کوه دماوند با شکوه و عظمت وصف ناشدنی اش خاطره ای است که تا سالها در ذهن هر بیننده ای خواهد ماند. این شاه بیت زیبای جاده هراز است، اما وقتی در جاده هراز به سمت آمل در حرکت هستید شهر پلور را از دست ندهید شهری کوچک که تندیس کوهنوردی که جاده را به شما نشان می دهد برای آن نشانه ای فراموش ناشدنی است.ماندگان تنگ رودقر

در گوشه کنار غرب کوهستان عظیم دنا روستای کوچک و زیبایی خفته است که از لحاظ شهرت کمی غریب افتاده است اما باغهای سیب زیبای این روستا در کنار کوهستانی خوش آب و هوا  در ماه  مهر روستا را را پر شور تر از همیشه نشان می دهد.
برای من این روستا یاد آور خاطرات زیادی است و برای همین همیشه در این فصل به این منطقه می آیم و در میان باغ های خوش عطر سیب به گشت و گذار می پردازم و گاهی هم کمی جلوتر می روم تا یاد کوهستان عظیم را هم کرده باشم و کمی با فراق بال روح کوچک خود را در عظمتی بی حد پرواز دهم.
رسیدن به روستا از اصفهان زمان زیادی نمی برد  و 45 کیلومتر بعد از سمیرم به سه راهی آب بر می رسیم و بعد از گذر از روستای سیور به انتهای جاده می رسیم و در جاده ای سرشار از عطر سیب به راه می افتیم. ساعت 10 صبح است  و در امتداد راه بوی عاطفه را از برگ برگ درختان میتوان شنید خانواده ها باهم مشغول چیدن سیب هستند و در عین حال صدای خنده شان لطافت باغها را دو چندان می کند.تنگ تامرادی

 تنگ تامرادی، منطقه ای که آریوبرزن ایستادگی کرد

آبشارهای تنگ تامرادی در پائیز

تاریخ ایران از دیرباز تا به حال مدیون دلاوری های مختلفی است که سرداران و و سربازان کشور آفریده اند. و اما طبیعت این سرزمین هم گاهی در تاکتیکهای این نبردها موثر بوده است از جمله منطقه کوهستانی کهکیلویه که اسکندر برای فتح پارسه  بخشی از سپاه خود  به فرماندهی «پارمن یونوس» از راه جلگه «رامهرمز و بهبهان» به سوی پارسه روانه کرد و خود اسکندر با سپاهان سبک اسلحه راه کوهستان  را در پیش گرفت و در تنگه‌های کوهستانی با مقاومت ایرانیان روبرو گردید. اما امروز این کوهستان زیبا همچنان سرفراز ایستاده است و شما برای دیدن این شکوه راه طولانی در پیش ندارید.لاله واژگون شنلی

بهار که می شود شور خاصی در وجودم زبانه می کشد تا لاله های واژگون از خاک سر برآورند و در مدت کوتاهی که از عمرشان می گذرد و با خطرات زیادی از جمله بازدید کنندگانی که به طبیعت احترام نمی گذارند دست و پنجه نرم می کنند بتوان با دیدارشان روحی تازه کرد و دل را سرشار از شادی نمود.کرکس

قله كركس به ارتفاع 3910 متر، بخشی از رشته کوه های مرکزی ایران است و مهمترين کوه شهرستان نطنز (اصفهان) بشمار می رود.وجه تسميه نام اين كوه بخاطر، وجود كركس هايي كوچكي است، همچون باز شكاري كه بر فراز دامنه آن در پروازند.دیدنی های اصفهان

 دو آلمانی در  بی آر تی

حکایت سفر یک زوج آلمانی به اصفهان

در خانه روی مبل لم داده بودم و با خیال راحت نشسته بودم که یکی از دوستانم از مشهد زنگ زد که دو کوهنورد و غارنورد آلمانی در راه اصفهان هستند و قرار است که من راهنمای آنها باشم تا از یک غار و پارک ملی کلاه قاضی و دیدنی های اصفهان بازدید کنند. من که هنوز لیوان چای در دستم بود و مبهوت بودم فقط پرسیدم خب حالا چقدر وقت دارم و او گفت فکر کنم تلفن را که قطع کنیم احتمالا نزدیک اصفهان باشند.

البته گرفتن مجوز پارک ملی زمان می برد و من اصلا آماده نبودم و تا آمدم به خودم بیایم تلفنم زنگ زد و متاسفانه خودشان بودند. اما خداراشکر آن شب در هتلی اقامت کردند و برنامه کوهپیمائی در کلاه قاضی را هم برای بعدالظهر فردا قرار گذاشتیم تا هم مجوزهای لازم صادر شود و هم من از سر کار آمده باشم.نوستالژی گردشگری

بی شک همه ما حتی اگر به کشورها وشهرهای مختلف سفر نکرده باشیم می دانیم که تاکسی های لندن چه سهمی در جذب گردشگر دارد. و این تنها شهر و یا کشور نیست که حمل و نقل با تاکسی هایش مشهور است و همچنین تنها تاکسی هم نیست که چهره شهر را برای گردشگران خاص می کند . مثلا ایستگاه های مترو در فرانسه  و یا باجه های تلفن به شکل قدیمی آن برای هر گردشگری جذاب است.امامزاده محمد نوجوان

در تمامی کشور امامزاده ها به عنوان مکانی مقدس و قابل احترام شناخته می شوند که همه ساله تعداد زیادی گردشگر را به سمت خود می خواند و برخی نیز با ایجاد امکانات رفاهی و اقامتی تلاش بیشتری در این زمینه کرده اند اما در نزدیکی اصفهان امامزاده ای وجود دارد که اگرچه کمی مهجور واقع شده است اما در پایه کوهی مغرور و همچنین چشمه ای زیبا قرار دارد که با قدمگاهی پلکانی به اتاقی در نهایت سادگی و البته روحانی خواهید رسید.آبشارهای شیرآباد

فصل بهار و شروع سرسبزی درختان زیبا که شروع می شود نوای طربناک جنگل انسان را به سوی خود می خواند و اگر آبشاری زیبا هم در دل جگل باشد در ابتدای بهار پرآب تر از همیشه است و روح تازه ای  در جریان هستی خواهد دمید. اما اگر بیش از هفت آبشار و همچنین غاری بی نظیر در گوشه ای از کشور خفته باشد دیگر تاخیر جایز نیست.کشتی رافائل

حکایت جاذبه گردشگری مغروق

کودک که بودم پدرم در سفری به بوشهر مرا به کنار کشتی رافائل برد و عکسی به یادگار از من گرفت که تا سالهای بعد در ذهنم به یادگار ماند. اما این یادگاری کوچک همیشه ذهنم را در گیر و دار سرنوشت این کشتی دچار کرد تا جائی که شاید دوره های غواصی که گذراندم به هوای دیدن این کشتی در ته دریا بوده است. اما سرنوشت این کشتی که اکنون زیست گاه هزاران موجود دریائی شده است هنوز در کش و قوس است و هرچند هنوز می تواند جاذبه گردشگری باشد ولی با سرنوشت نامعلومی در گیر است. سرنوشتی که با کمی دقت می تواند سرنوشت بومیان منطقه را تغییر دهد.دشت سوسن

در ابتدای تعطیلات نوروز نام دشت سوسن در تقویم برنامه های اکثر طبیعت گردان می درخشد و این منطقه زیبا با داشتن طبیعتی سر سبز و دریاچه میزبان مهمانان بسیاری از سراسر کشور می باشد.امیرچخماق یزد

در کتب قدیمی آورنده اند که امیر جلال الدین چخماق از سرداران و امرا شاهرخ تیموری و حاکم یزد با همکاری همسر خود فاطمه خاتون در جهت آبادانی یزد مجموعه ای شامل تکیه، میدان، حمام، کاروانسراها، خانقاه، قنادخانه، چاه آب سرد و از همه مهمتر مسجد امیر چخماق را بنیان نهاده است و البته این بناها در این مجموعه همچنان پابرجا است و عموم مردم از آن بازدید می نمایند اما آنچه برای من جالب تر از ابنیه تاریخی به نظر رسید انواع خوشمزه ها و شیرینی جات سنتی یزد است که در گوشه و کنار این میدان خودنمائی می کند و خاطرات خوب و سرخوشی خاصی را تداعی می نماید.روستای لاسیب بغم

بهار که می شود و شکوفه ها از لاب لای شاخه ها سر بیرون می آورند به هر سمتی حرکت کنیم یک دنیا رنگ زیبا می بینیم . اما در گوشه کنار اصفهان روستای کوچکی به نام بغم وجود دارد با مردمی مهربان و سخت کوش که باغ های زیبائی هم دارد و می توان در کنار آن از طبیعت خوش یمن منطقه استفاده کرد. این روستا در 20 کیلومتری اردستان واقع شده است. اما بعد از استفاده از طبیعت بی کران منطقه درست آن طرف جاده تپه ای کوچک واقعا است. جائی که در آن  حاصل مدتها زحمت پیشه وران رها شده است. سنگ آسیابی بسیار بزرگ که احتمالاً وقتی آماده شده است نتوانسته اند آن را به محل آسیاب حمل نمایند و همچنان در زادگاهش به یادگار گذاشته شده است.نمک آبرود

شاید کمتر کسی است که نقاشی طنز مردی را که روی شاخه درختی نشسته و دارد آن را اره می کند ندیده باشد و قطعاً به حماقت او اذعان داشته است. اما حکایت تلخ امروز ما کمی شبیه همین کاریکاتور است. این داستان زمانی برای من مسجل شد که بعد از کمتر از دو دهه دوباره از بالا به نمک آبرود نگاه می کنم. اثری از شالیزارها و درختان نیست و بجای آنها ساختمان هایی را می بینم که هر روز به جای درختان رشد می کنند  و چه خوب هم بالا می روند و با پر کردن جیب عده ای از نوع بشر خودخواه سهم نفس کشیدن بقیه را تنگ تر می کنند.
مقصر را خوب می دانم کیست اما یادمان نرود اگر دغدغه ما جمع آوری زباله از محیط زیست است باید ابتدا محیط زیستی برایمان بماند تا برای پاک بودنش تلاش کنیم . به نظرم با این سرعتی که شهرک سازی و خانه سازی و ویلا سازی در شمال گان پیش می رود شاید خیلی زودتر از فرزندانمان شاهد تبدیل شدن شهرهای شمالی به تهرانی دیگر خواهیم بودکاپادوسیه

زمانی هست که ما سرمایه بزرگ و عظیمی را در اختیار داریم و شیوه صحیح بهره برداری آن را یا خوب نمی دانیم و یا نمی خواهیم به طور صحیح بهره برداری نمائیم. نمونه آن در صنعت گردشگری ما بسیار زیاد است اما یکی از آثاری که حفاظت و بهره برداری از آن دل من را به درد می آورد غار رئیس نیاسر است. چرا که مشابه این غار که منطقه کاپادوکیه در ترکیه است به نحوی بهره برداری و حفاظت می شود که چشم هر گردشگری را خیره خواهد ساخت.آبشار ویسادار

نزدیک نوروز که می شویم تعداد زیادی از گردشگران برای خرید و گردش همزمان راهی شهر آستارا می شوند. اما در همان نزدیکی و در 16 کیلومتری رضوان شهر آبشاری 15 متری و زیبا وجود دارد به نام آبشار ویسادار. در معنای لغوی ویسادار به معنای سایه درخت بید است ولی آنچه هر بیننده ای را به اینسمت می کشاند نمای زیبای آبشار از روی پل آن است.کویر ورزنه

ورزنه، شهری است از توابع بخش بن‌رود در شهرستان اصفهان استان اصفهان در مرکز ایران است. در نزدیکی باتلاق (تالاب بین‌المللی) گاوخونی واقع شده‌است. و تنها شهر ایرانی است که زنان آن به طور سنتی چادر سفید بر سر می‌کنند.دهدشتی درب کوشک

سالهای زیادی است از خیابان آیت اله طیب گذر می کنم و شاید تنها چیزی که برایم مهم است طرح زوج و فرد و دوربین های راهنمایی و رانندگی است که جریمه ای برایم به همراه نداشته باشد. اما آن چیزی که به سادگی از آن گذر کرده ام  و شاید حتی به چشمم هم  نمی آمد سازه درب کوشک با زاویه خاص خود است. شاید یادمان رفته است که گاهی تاریخ و معماری است که هویت یک ملت را می سازد و شاید هم اهمیت ندادن متولیان این امر باعث حصول این نتیجه  شده است.تنگ سروک

"تنگ سروک( سولک) در نزدیکی شهر لیکک از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد و در حدود 45 کیلومتری غرب بهبهان قرار دارد. نام تنگ به جهت وجود شکاف عظیمی که در اثر عبور سیلابها از کوه پیدا شده است به آن اطلاق می شود. چون مردم محلی به سرو، سول می گویند، این تنگه به نام تنگ به نام سولک معروف شده است. این تنگ، از تنگ های بسیار مهم، طویل و وسیع موجود در رشته کوه حاتم است که در انتها و از سمت غرب به تنگ مهمتری به نام ماغر متصل می شود.وجود کتیبه های سنگی باشکوه در این تنگه باعث شهرت آن گردیده است.میانکاله

"شبهِ‌جزیرهٔ میانکاله شبه جزیره‌ای است در منتهی‌إلیهِ جنوبِ شرقیِ دریای خزر، در دوازده‌کیلومتریِ شمالِ شهرِ بهشهر واقع در استان مازندران ایران. مساحت آن بیش از شصت‌وهشت‌هزار هکتار و ارتفاعِ آن بینِ ۱۵ تا ۲۸متر کم‌تر از سطحِ دریای آزاد است. شبه‌جزیره میانکاله، خلیج گرگان و جزیره آشوراده بخشی از پناهگاه حیات وحش میانکاله می‌باشند.مارکده

روستاهای زیادی در نزدیکی اصفهان قرار دارد که حیات گردشگری آن وابسته به زنده بودن زاینده رود است. از میان آنان روستای مارکده که روستایی تاریخی است و برای گردشگران از اقبال بیشتری برخوردار است در کم آبی بیشتر هم لطمه خواهد خورد. اما سوال اینجا است که چگونه می توان از ماهیت گردشگری روستاها حفاظت کرد تا سرمایه های خود را که همان گردشگران هستند از دست ندهند.نیاسر

اسفند ماه که به نیمه راه می رسد مژده رسیدن بهار با شکوفه های بادام آغاز می شود .  برای دیدن این شکوفه ها همراه یک گردش دوروزه همراه ما باشید در سفری کوتاه به شهر نیاسر.

رکاب زنی از دریاچه تا جنگل


دریاچه نئور به سوباتان

رکاب زنی از دریاچه تا جنگل

در این سفر کوتاه، با توصیفات بسیار زیبای نویسنده از محیط پیرامون خود، البته از زبان دوچرخه، آشنا خواهید شد، تصاویر بسیار زیبای طول مسیر، جذابیت این مطلب را دوچندان می کند. (نظر یادتون نره ...!)زرچشمه هونجان

در زندگی مدرن و خالی از روح زندگی گاهی باید رها باشیم. فارغ از متعلقات دنیا و مدرنیته به ظاهر جذاب باید در گوشه ای کوچک از این دنیا به تماشای آسمان پر از ستاره نشست. شاید یونانیان باستان از سر بی حوصلگی داستانها و افسانه ها در مورد صورتهای فلکی ساخته اند اما دیدن صورت های فلکی و شنیدن داستانهای آنها نه تنها در خالی شدن روحمان از روزمرگی کمک می نماید بلکه در فرآیند رسیدن به کمال انسانی نیز بی تاثیر نخواهد بود. اگرچه کویر در فصل تابستان ایده مناسبی برای رصد نیست اما در روستای هونجان با گذر از جاده ای زیبا و پر از درخت به کنار چشمه ای می رسید که  هم می توانید اقامت خوبی داشته باشید و هم در کنار جاده در گوشه ای تاریک به چیدن ستاره ها و دیدن شهاب باران مردادماه  بپردازید.نمک درمانی

نمک درمانی در دنیا دارای سابقه ای چند صد ساله است و در کشورهائی که دارای پتانسیل طبیعی آن هستند بسیار جدی گرفته شده و سرمایه گذاری خاصی هم در این زمینه صورت گرفته است.هرچند نمک درمانی در ایران کمتر از ریگ درمانی ، لجن درمانی و آب درمانی جدی گرفته شده است لیکن پزشکان معتقدند نمک درمانی می تواند در درمان دردهای عصبی، ضعف و خستگی، میگرن، سردردهای عصبی، مشکلات گوارشی و امراض پوستی مفید باشد. اما آیا غارهای نمکی طبیعی که در ایران وجود دارد می تواند پاسخگوی نیاز گردشگران سلامت باشد؟کجور به نجارده

دو ساعت از نیمه شب گذشته است با تکان های اتوبوس سر پیچها بیدار میشوم و کنار مصطفی مینشینم . مصطفی از آن دست راننده هایی است که جاده ها را خوب می شناسدچک چک

گاهی برای اینکه ثابت کنیم ایران به همه ادیان الهی احترام می گذارد راه سختی نداریم و اگر اصفهانی باشد در کمتر از چهار ساعت می توانید خود شاهد این داستان باشید البته هوا گرم است و در اواخر تیرماه گرمایی سخت تر از آنچه در اصفهان است را در اردکان و نزدیکی یزد شاهد خواهیم بود اما برای دیدن و لذت بردن از این مکان چاره ای جز زمان و فصل گرم نیست و و برای فرار از گرما حرکت در شب هنگام را پیشنهاد می کنیم و یا اقامت شبانه در محل و نهایتاً بازدید در صبح زود و خنکی هوا به راحتی امکان پذیر است.کاروانسرای قصر بهرام

در پهن دشت پارک ملی کویر ایران قصر بزرگ و سنگی وجود دارد که متعلق به بهرام  نوه دختری شاه عباس صفوی بوده است. طبعاً وقتی نام کویر به گوشتان می خورد باور اینکه شاهکار ساخت این قصر سیستم آبرسانی آن بوده است کمی سخت به نظر می آید.و این منطقه فقط دارای همین شاهکار به تنهائی نیست.کاروانسرای عین الرشید در کنار آن و ده ها گونه بی نظیر از جانداران که مهمترین آن یوزپلنگ است در این منطقه باعث شده است که چون مرواریدی در قلب کویر بدرخشد.آبگرم شابیل

برای یک اصفهانی که هوای گرم و آفتابی و سراسر خشک را در طول سال تجربه می کند بودن حتی چند روز در هوای مه آلود و خنک کوهستان تجربه ای است که نمی توان از آن به راحتی گذشت حالا اگر به این تجربه دوست داشتنی آبگرم و کباب و آفرود را با هزینه مناسب اضافه کنیم یک اتفاق خوب را برای خود به ارمغان خواهیم آورد.آبشار فدامی

داراب، شهر شکوفه های نارنج و دره های زیبا است. اما  در فاصله 130 کیلومتری جنوب شرق داراب و و در پهنه خشک جنوب ایران چشمه ای از دل کوه می جوشد و سر به عصیان می گذارد به نام فدامی آری نام این چشمه و آبشار زیبای آن فدامی است. اين آبشار در منطقه فورگ (فرگ) و در شهر فدامي در مسیر جاده ترانزيتي شيراز به بندرعباس واقع شده و هر ساله ميزبان تعداد زیادی از علاقمندان به طبيعت است.ماسوله تا ماسال

"شهر امروزی ماسوله شامل مجموعه معماری سنتی کوچکی است که در دل ژرف طبیعت رشته کوههای سرسبز با وسعتی معادل ۱۰۰ هکتار در مختصات جغرافیایی ۴۸ درجه، ۵۹ دقیقه طول شرقی و ۳۷ درجه، ۹ دقیقه عرض شمالی قرار دارد. و محدوده­ آن از سمت شمال به شهرستان ماسال، از سمت جنوب به طارم علیا (استان زنجان)، از سمت شرق به جلگه شهر فومن و از سمت غرب به شهرستان خلخال (استان اردبیل) می­رسد محدوده مرکزی ماسوله از سه جهت شمال، جنوب و غرب به کوه و از طرف شرق بر دره­ای زیبا مشرف است ارتفاع آن از سطح دریاهای آزاد برابر با ۱۰۵۰ متر است آب و هوای ماسوله کوهستانی، با تابستانهای خنک و زمستانهای سرد و پر برف است اطراف ماسوله پوشیده از جنگل است و راه اصلی ارتباطی آن، جاده­ ایست که به سمت فومن کشیده شده است.ماسال شهری در استان گیلان ایران که در کنار کوه‌های تالش واقع شده‌است. معنی کلمه ماسال کوه وار یا کنار کوه یا دارای کوه است که از کلماتی مانند مسال,مازال و ... گرفته شده است فاصلهٔ ماسال از شهر تالش ۶۰ کیلومتر است و با رشت از راه صومعه‌سرا ۵۵ کیلومتر فاصله دارد.                                                                                                                                           گرسماسر جنت رودبار

فصل تابستان که می رسد بومی های شمال کشور هم برای فرار از گرما و رطوبت به ییلاقات پناه می برند و اگر قرار است ما هم از اصفهان به شمال برویم بهتر است به ییلاق برویم. اما برای شما مسیری جنگلی و بسیار زیبا به نام دالخانی سراغ داریم که در انتهای جاده به روستائی در بالاترین ارتفاع می رسد که هوای خنک و دیدن ابرها از بالا روحتان را جلائی دوباره می دهد.قشم تندیس

آنچه با شنیدن نام قشم بر ذهن غالب ایرانیان چیره می شود، بازار و خرید است و آن دسته از گردشگرانی هم که به قشم می روند و نگاهی کمی دورتر به قشم دارند ضلع غربی جزیره را کمتر می شناسند که شاید به دلیل  گستردگی وسعت جزیره از شرق به غرب است.

طبیعت گردی-چشمه باداب سورت


باداب سورت

باداب سورت چشمهٔ پلکانی تراورتنی بی‌نظیر در ایران و کم‌نظیر در جهان است که واقع در روستای ارست بخش چهاردانگه‌ی شهرستان ساری می‌باشد. این چشمه توسط سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۸۷ پس از کوه دماوند به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.لفور آبشار گزو

همیشه ساخت سد بر روی رودخانه ها با تغییر در اکوسیستم منطقه مناظری متفاوت را ایجاد می کنند و هرچند که ساخت آنها مضراتی به همراه دارد اما گاهی مناظری زیبا در ترکیب با منطقه ایجاد می کند که دیدنش خالی از لطف نیست. در منطقه جنگلی و کوهستانی مانند لفور آب و هوای خوب بازدید از منطقه  را بسیار لطف انگیز می سازد.

طبیعت گردی-از پرور تا کیاسر


دیدنیهای کیاسر

صبح از سمنان هم گذشته ایم و در کنار میدانی در شهمیرزاد با نان بربری داغ و تازه صبحانه ای میخوریم و به راه می افتیم در جاده ای که بوی بی کسی می داد به سمت کیاسر به راه افتادیم و در میانه راه از سمت چپ وارد جاده ای میشویم به  سوی منطقه حفاظت شده پرور جاده ای که شاید به لطف دوربینهای حفاظتی و ماموران محیط زیست حیوانات از دست انسان احساس آرامش میکنند و در کنار جاده به ما می‌نگرند...

آبشار لاتون،شکوه میان کوه و جنگل


آبشار لاتون

همیشه زیباترین های طبیعت در کنار پارکینگ خودرو شما وجود ندارد و  برای دیدن آن باید مشقات سفر را بر دوش کشید و پیاده دل به طبیعت دوست داشتنی زد. مسیر آبشار لاتون نیز از آن دست زیبائی ها است که  همیشه در رویاهایتان به دنبال آن می گردید. حالا اگر می خواهید رویایتان واقعی شود با ما قدم بردارید و راهی سفر به گوشه ای دور دست در استان گیلان شوید.خورهه

در کنار روستای آبگرم محلات بقایای معبدی است که در طول تاریخ کاربری های مختلفی داشته است و در زمان ما به فصل تخریب رسیده است هرچند مجموعه بقایا و ستونهای خورهه از جمله مهمترین آثار بر جای مانده از دوران باستان ایران زمین است که مورخان از این مجموعه به عنوان، آتشکده، معبد، کاخ و مرکز برگزاری جشنها و مراسم های مذهبی و ملی، عمارت و منزل ییلاقی و گاهی حتی قبرستان یاد کرده اند که در دوره های باستان و دوره اسلامی مورد استفاده بوده است ولی آنچه پیش رو مانده است تنها دو ستون به ار تفاع شش متر و چند سر ستون در کنار آن است.در کاوش های به عمل آمده از این منطقه، آثار متعددی از دوره سلوکیان، اشکانیان، ساسانیان و دوره اسلامی به دست آمده است.

طبیعت گردی-کویر جهان آباد


کویر جهان آباد

ساعت 6:40 دقیقه صبح روز جمعه 26/8/91 با یک تیم 9 نفره پس از حذف  و اضافه های فراوان به سمت اردستان به راه افتادیم  و از جاده کمربندی به زواره رسیدیم ساعت از 8 گذشته بود و تیم اژکهن در کنار پارک به صبحانه نشسته بود. درودی فرستادیم و به سمت روستای جهان آباد به راه افتادیم در ابتدا جاده ...از رود بارک مازیچال

جاده چالوس، پیچ در پیچ هائی که در خاطره ، فیلم و موسیقی ما سالها است جا خوش کرده است. جاده ای پر از دکه هائی قدیمی که بعضی در گیر و دار تجدد نتوانسته اند قد علم کنند و همانطور بوی خاطره را بر خود نگه داشته اند. هنوز هم جاده چالوس پر طرفدار ترین جاده شمال و به طبع آن پر ترافیک ترین آنها است. اما اگر سفر به ییلاقاتی با هوای روح بخش کوهستان را طلب می کنید همراه ما باشید تا با گذری نوستالژیک به مازیچال برویم.بیاضه

اصفهان نائین انارک  شهر خور تا اینجا 400 کیلومتر راه است حالا به سمت مهرنجان و یزد رفته پس از طی مسافتی در حدود 27 کیلومتر به جاده فرعی نیشابور و گرمه می رسید که پس از طی 8 کیلومتر , تابلوی نخلستان گرمه قابل رویت است .روستای دلیر

در نزدیکی های مرزن آباد و در جاده ای فرعی که  از جاده چالوس جدا می شود روستاهای کوچکی وجود دارد که رودخانه ای  میانه آنها را بر هم زده است. و در پائین دست این دره رودهائی که از میان دره های نامداری چون آندرسم و الیت که همه ساله دره نوردان و ماجراجویانی را سمت خود می کشاند بیرون می ریزند. اما این روستاها ورای زیبائی و آب و هوای دلپذیر کوهستانی رویای عجیبی را در خود فرو برده اند که هر بیننده ای در میان آن خواب دیده می شود.مناظر برفی دیمه

روستای دیمه درتن  پوش زمستانی

شاید همیشگی نیست زمانی که در فهرست داده های حسی ما چیزی پدیدار می شود که می توان تنفس هوای پاک نامید .و شادی دیدن جاده های آشنا که حضور دانه های سپید برف گم می شود.

راه دوری نیست ، پشت شهر چادگان جاده مهجوری است که به سمت کوهرنگ ادامه دارد و بعد از وارد شدن به جاده در زمستان برفی، مناظری چنان دلبرانه در پیش رویت به تماشا می نشیند که حتی با خون ریزی کلمات بر صفحه کاغذ هم نمی توان بیان کرد.

هوا کمی سرد است ولی نه آنقدر سرد که نتوان از تابش خورشید بی اثر ماند و لذت برگرداندن سر را به سوی گرمایش از دست داد.کوه صفه

ساعت 11 صبح است من بعنوان کوهیار در کنار پرسنل امداد نجات کوهستان ایستاده ام که بی سیم اطلاع میدهد یک نفر در مسیر قاراپت گیر کرده است و نمیتواند پائین بیاید. با دوربین میشد اورا دید مضطرب شده و بالا پائین میرود هر لحظه احتمال پرت شدنش به پائین وجود دارد بچه ها به سرعت اعزام میشوند اما با ماشین امکان دست یابی به محل نیست و پیاده رفتن هم زمان میبرد......عسل محله دریاسر

جاده جنگل های دوهزار جاده ای است که انتهای آن به روستائی بس دوست داشتنی و شیرین می رسد و در کنار جاده نیز حوضچه های پروش ماهی وجود دارد که تازه ترین قزل آلا را در چند دقیقه برایتان کباب خواهند کرد و  اگر یک مسیر پیاده روی را هم به شما معرفی کنیم دیگر هیچ چیز جا نخواهد ماند جز ذوب شدن در قلب طبیعتی بی نظیر و سرسبز در میان جنگل و کوه که به انتظار شما نشسته اند.کوههای نمکی خورموج

" گنبد نمکی جاشک در موقعیت جغرافیایی N281611 E514226 در استان بوشهر واقع است. گنبد نمکی گنخک دشتی در فاصله ۱۴۴ کیلومتری جنوب شرق بندر بوشهر در فاصله ۵۵ کیلومتری شهر خورموج و ۱۵ کیلومتری شهر کاکی قرار دارد. وسعت کوه نمک مطابق با نقشه 3 هزار و 666 هکتار است و یکی از جاذبه‌های طبیعی استان بوشهر به شمار می‌رود. این گنبد حد فاصل دو شهرستان دشتی و دیر است كه تشکیل گنبد شمال غربی به جنوب شرقی بوده از سمت غرب به روستای گنخک و روستای جاشک کشیده شده و از سمت شرق از روستای باغان تا روستای درویشی در بخش کاکی ادامه دارد و راه دسترسی به گنبد از سمت شرقی از فاصله ۳ کیلومتری بعد از روستای گنخک از طریق جاده خاکی معدن قدیمی سنگ نمک که در منطقه فعالیت می کرده است و از سمت شرقی گنبد بعد از پل روستای کردلان جاده ی خاکی را به سمت گنبد پیش گرفته تا به پای کوهپایه‌های گنبد برسیم. کوه نمک با دارا بودن چشم‌اندازهای زیبای زمین‌شناسی، انواع سنگ‌های مختلف، غارهای طبیعی و طبیعت بکر درون آنها، آبشارکوه‌ها و آویزه‌های نمکی نه تنها چشم هربیننده‌ای را برای تفریح و کوهنوردی به طرف خود جلب کرده بلکه بهترین محل مطالعه برای محققان علاقه‌مند به علم زمین‌شناسی است. " از نظر حیات وحش جانوری منطقه در حد متوسط می باشد."الموت دریاچه اوان

حوالی سالهای کودکی  فصل رسیدن گیلاس  شور خاصی در وجودمان زبانه می کشید. شادی خاصی برای گوشواره درست کردن با گیلاس و عکس گرفتن با همان دوربین های قدیمی و کوچکی که در این دنیای سراسر دیجیتال و بی عاطفه جای خالی آن حس می شود. اما برای من هنوز آن روزها تمام نشده است و در اواخر خرداد که فصل رسیدن گیلاس در منطقه الموت است  اصفهان را ترک کرده و دشت های سرسبز آن را برای بازی گوشواره های گیلاس با دختر کوچکم به تماشا خواهم نشست.فریدونشهر

فریدون شهر، نامی که شاید غالب مردم آن را با پیست اسکی می شناسند .شهری که البته با طبیعت بی نظیری که اطراف خود دارد پتانسیل تبدیل شدن به منطقه ای کاملا توریستی در تمامی فصول سال را دارا است.

تور پرنده نگری تالاب چغاخور


تالاب چغاخور

وقتی که تعداد پرنده ها کمتر از انسانهای آنجاست ...! صبح یک روز بهاری در اصفهان در خیابانی پر از تیرهای برق و اغذیه فروشی های متنوع منتظر اتوبوس هستیم . اینجا با وجود اندک درختانی سبز صدای هیچ پرنده ای نمی آید و ما برای دیدن پرندگان باید کیلومترها از ایجا دور شویم. از جاده مبارکه به سمت بروجن میرویم و از آنجا به سمت آلونی و دوراهی از تونلی کوچک عبور میکنیم و تالابی سبز پرده از رخ میکشد.

افوس،خنکائی به رنگ سبزینه


افوس

شهر افوس در کوهپایه ای زیبا و خنک، راهی برای فرار از گرمای آخرین روزهای بهاری است . جائی که تخیل را به پرواز در می آورد و روح را در خنکای  رود تطهیر می کند. شاید برای یک سفر یک روزه کمی از اصفهان دور است اما نگران نباشید پشیمان نخواهید شد.

تمامی محصولات و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
logo-samandehi مجوز نشر دیجیتال از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت آنلاین -  بانک ملت معرفی بیاموز در شبکه سه پرداخت آنلاین - بانک اقتصاد نوین پرداخت آنلاین - بانک سامان
 
دوره های آموزشی راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی
تبلیغات اینترنتی