سبد (0)

تبلیغات

URL rewriting چیست؟

URL rewriting چیست؟

آدرس های اینترنتی باید سه خصوصیت زیر را داشته باشند:

  1. قابل فهم باشند.
  2. ساده باشند.
  3. به خاطر نگاهداشتن آن آسان باشد.

Url rewriting یا Rewrite engine یک تکنیک نرم افزاری برای دست یافتن به موارد بالا است.

در مثال زیر،برای مشخص کردن اینکه کدام مطلب برای کاربر نمایش داده شود، از Query String استفاده شده است:

www.something.com/posts.aspx?type=CsConcepts&postId=5

برای اینکه کاربران از آدرس فوق درک بهتری داشته باشند و بتوانند در آینده از این آدرس برای دیدن همان مطلب استفاده کنند، می توان آدرس فوق را به شکل تغییر داد:

www.something.com/posts/CsConcepts/5/

مزیت های گفته شده در بالا تنها از دید کاربران وب سایت است. در حالی که Url rewriting فواید بسیاری نیز برای برنامه نویسان یا مدیران سایت ها دارد.

فرض کنید صفحه FAQ یک سایت در آدرس زیر قرار گرفته باشد:

www.something.com/folder/Faq.aspx

در وب سایت های بزرگ و حرفه ای امکان جابجا شدن صفحات به جاهای دیگر در سرور بسیار وجود دارد. در مثال فوق اگر مدیر سایت بنا به هر دلیلی بخواهد صفحه FAQ را در یک پوشه دیگر قرار دهد، تکلیف کاربرانی که این صفحه را به خاطر سپرده اند و یا در Favorite مرورگر خود ذخیره کرده اند چیست؟ اگر با ASP.NET آشنا باشید می دانید چنین کاری را می توان با استفاده از متد زیر با منتقل کردن کاربر از مکان قبلی به مکان جدید انجام داد:

Response.redirect(new location);

اما اگر تعداد صفحاتی که جا به جا شده اند زیاد باشد ما باید به ازای هر کدام، متد فوق را بنویسیم. راه حل بهتر و زیباتر استفاده از Url rewriting است که می توان با اضافه کردن چند سینتکس به وب کانفیگ (بخش system.web) این کار را انجام داد.

مثلا برای مورد بالا، می توان به صورت زیر عمل نمود:

<urlMappings enabled=”true”>
add url=”~/folder/faq.aspx” mappedUrl=”~/newfolder/faq.aspx”/>
</urlMappings>

همچنین با Url rewriting می توان کار هایی که در سرور بر روی Url ها انجام می گیرد را از دید کاربران دور نگاه داشت.

وقتی کاربر یک Query String را در آدرس می بیند به راحتی متوجه می شود که برنامه نویس با این کار چه قصدی را داشته، اگر چه خیلی مهم نباشد ولی لزومی ندارد کاربران متوجه ابن موضوع بشوند و یا حتی می توان پسوند صفحات وب را از دید کاربران مخفی نگاه داشت که کاربر متوجه نشود سایت شما با چه زبان یا Framework نوشته شده است.

همه اینها مزیت هایی است که میتوان با Url rewriting کسب کرد.

تمامی محصولات و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
logo-samandehi مجوز نشر دیجیتال از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت آنلاین -  بانک ملت معرفی بیاموز در شبکه سه پرداخت آنلاین - بانک اقتصاد نوین پرداخت آنلاین - بانک سامان