%45 تخفیف، با کد Tabestan روی تمام آموزش ها، بمناسبت جشنواره تابستانه بیاموز ...!
زمان باقی مانده (آخرین فرصت ها)
سبد (0)

تبلیغات

پروتکل های لایه کاربرد

پروتکل های لایه کاربرد

چندین پروتکل برای کاربران در لایه کاربرد وجود دارد. پروتکل های لایه کاربرد بطور گسترده به دو دسته تقسیم می شوند:

  • پروتکل هایی که توسط کاربران برای پست الکترونیکی استفاده می شود برای مثال، ایمیل.
  • پروتکل هایی که کمک و پشتیبانی پروتکل های استفاده شده توسط کاربران را انجام می دهند. به عنوان مثال DNS

سیستم نام گذاری دامنه (Domain Name System)

سیستم نام دامنه (DNS) بر روی مدل کلاینت سرور کار می کند. با استفاده از پروتکل UDP با لایه انتقال ارتباط برقرار می کند. DNS با استفاده از طرح دامنه سلسله مراتبی نامگذاری می شود. سرور DNS با نام کامل واجد شرایط دامنه (FQDN) پیکربندی شده و آدرس های ایمیل با آدرس پروتکل اینترنت مربوطه خود نگاشت می شود.
یک سرور DNS توسط FQDN درخواست می شود و به وسیله آدرس IP در نگاشت شده با آن پاسخ داده می شود. DNS با استفاده از پورت 53 UDP کار می کند.


 پروتکل انتقال پستی ساده (Simple Mail Transfer Protocol)

پروتکل انتقال ایمیل ساده (SMTP)  برای انتقال پست الکترونیکی از یک کاربر به دیگری می باشد. این کار با استفاده از نرم افزار سرویس گیرنده ایمیل (نمایندگی کاربر) انجام می شود. نمایندگی کاربر کمک می کند تا کاربر نوع و فرمت ایمیل را مشخص کرده و آن را تا زمانی که اینترنت در دسترس است ذخیره کند. هنگامی که یک ایمیل آماده ارسال شود، روند ارسال توسط عامل انتقال پیام (Message Transfer Agent) مدیریت و کنترل می شود به طوری که در نرم افزار سرویس گیرنده ایمیل بصورت نرمال صورت می گیرد.
عامل انتقال پیام با استفاده از پروتکل SMTP ایمیل را به یکی دیگر از عامل های انتقال پیام (سمت سرور) می فرستد. در حالی که SMTP  توسط کاربر نهایی فقط برای ارسال ایمیل استفاده می شود، سرور به طور معمول ازSMTP  برای ارسال و همچنین دریافت ایمیل استفاده می کند.. SMTP با استفاده از پورت شماره 25 و 587. TCP کار می کند.
نرم افزار سرویس گیرنده از پروتکل دسترسی به پیام اینترنت (IMAP)  و یا پروتکل POP  برای دریافت ایمیل بهره می برد.


 پروتکل انتقال فایل (File Transfer Protocol)

پروتکل انتقال فایل (FTP)  به طور گسترده برای انتقال فایل بر روی شبکه کاربرد دارد. FTP از پروتکل TCP / IP  برای ایجاد ارتباط استفاده و از طریق پورت TCP 21 کار می کند. FTP روی مدل مشتری – سرور کار می کند که در آن یک مشتری درخواست فایل از سرور می کند و سرور منبع مورد درخواست را به مشتری می فرستد.
FTP  از کنترل خارج از محدوده استفاده می کند به عنوان مثالFTP  از پورت TCP 20 برای تبادل کنترل اطلاعات استفاده کرده و داده های واقعی از طریق  پورت TCP21 ارسال می شود.
مشتری درخواست برای یک فایل را به سرور می دهد. هنگامی که سرور درخواست برای یک فایل دریافت می کند، ابتدا یک اتصال TCP برای مشتری باز و انتقال فایل انجام می شود. پس از اینکه انتقال کامل شد، سرور اتصال را می بندد. برای ارسال فایل دوم، مشتری درخواست دوباره می دهد و سرور یک اتصال TCP جدید بازگشایی می کند.


 پروتکل اداره پست (POP)

پروتکل اداره پست نسخه3 (POP 3)  یک پروتکل بازیابی ایمیل ساده مورد استفاده توسط عامل کاربر (نرم افزار ایمیل مشتری) و برای بازیابی ایمیل از سرور ایمیل است.
هنگامی که یک مشتری نیاز به بازیابی ایمیل از سرور دارد، یک ارتباط با سرور روی پورت TCP 110 باز می شود. کاربر پس از آن می تواند به ایمیل های خود دسترسی داشته باشد و آنها را روی کامپیوتر محلی دانلود کند. این پروتکل در دو حالت کارمی کند. شایع ترین حالت، حالت حذف است که بعد از دانلود ایمیل ها روی سیستم محلی، آنها را از سرور راه دور حذف می کند. حالت دوم، حالت نگاه داشتن است. در این حالت ایمیل از سرور ایمیل حذف نمی شود و به کاربر اجازه می دهد یک گزینه برای دسترسی به ایمیل های روی میل سرور داشته باشد.


 پروتکل انتقال ابر متن (HTTP)

پروتکل انتقال ابر متن (HTTP) پایه و اساس شبکه جهانی وب است. ابرمتن یک سیستم مستند سازی سازمان یافته است که با استفاده از لینک به صفحات در اسناد متنی اشاره می کند. پروتکل HTTP در مدل کلاینت سرور کار می کند. هنگامی که یک کاربر می خواهد به هر صفحه HTTP بر روی اینترنت دسترسی داشته باشد، ماشین کلاینت در سمت کاربر یک ارتباط TCP به سرور روی پورت 80 آغاز می کند. هنگامی که سرور درخواست مشتری را می پذیرد، مشتری برای دسترسی به صفحات وب مجاز است.
برای دسترسی به صفحات وب، مشتری به طور معمول از مرورگرهای وب استفاده می کند که مسئول آغاز، حفظ، و بسته شدن اتصالات TCP می باشند. پروتکل HTTP یک پروتکل بدون وضعیت است، به این معنی که سرور هیچ اطلاعاتی در مورد درخواست قبلی مشتریان را حفظ نمی کند.
نسخه های پروتکل  HTTP

  • HTTP 1.0 از HTTP غیر مداوم استفاده می کند. حداکثر یک شی می تواند از طریق یک اتصال TCP ارسال شود.
  • HTTP 1.1 از HTTP مداوم استفاده می کند. در این نسخه، اشیاء متعدد می توانند از طریق یک اتصال TCP ارسال شوند.
تمامی محصولات و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
logo-samandehi مجوز نشر دیجیتال از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت آنلاین -  بانک ملت معرفی بیاموز در شبکه سه پرداخت آنلاین - بانک اقتصاد نوین پرداخت آنلاین - بانک سامان
 
دوره های آموزشی راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی
تبلیغات اینترنتی