سبد (0)

تعریف نحوه ی تلفظ حرف واو

این حرف از حروفی است که از موضع شفتان (لب ها)) صادر می گردد. تلفظ این حرف در فارسی به نحوی است که دندان های جلویی بالا بر روی لب پایین قرار می گیرد و این حرف جاری می شود اما در تلاوت قرآن به نحوی است که دندان ها هیچ دخالتی در ادای حرف ندارند به طوری که لب ها کاملاً به صورت غنچه و گِرد در آمده و حرف واو تلفظ می شود.( بدون اینکه لب ها بر یکدیگر سوار شوند) ( مانند: طرز گریه ی نوزاد یا صدای گربه )

مثال کلمه ای تلفظ حرف واو در فارسی      

واویلا                 وانت                  وحید               ورنامخواست

مثال های صوتی تلفظ حرف واو در فارسی   

مثال کلمه ای تلفظ حرف واو در تلاوت قرآن

قل هو اله               و لم یولد                   و  إیاک نستعین                و ما أدراک              وانحر

مثال های صوتی تلفظ حرف واو در تلاوت قرآن


 تعریف نحوه تلفظ حرف ذال و ثاء

این دو حرف از حروف لسانی هستند که به حروف لِثَوی معروف هستند. در فارسی به شکل تلفظی زاء و سین، ادا می شوند مانند: لثه ، لذیذ

اما در تلاوت فصیح عربی قرآن، از مماس شدن نوک زبان با لبه ی دندان های ثنایای بالا (دندانهای خرگوشی) همراه با خروج هوا، ایجاد می گردند. ( البته سر زبان نباید  به لبه ی دندان ها بچسبد، چراکه ممکن است راه عبور هوا مسدود شود )

این حروف، حروفی نوک زبانی هستند.

مثال کلمه ای تلفظ حروف ذال و ثاء

إذا      ذَلک       أثقَالَها       ثُمَّ        کَوثَر        لَذَهَبَ        هَذَا        تُحَدِّثُ

مثال های صوتی تلفظ حروف ذال و ثاء

تمامی محصولات و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
logo-samandehiمجوز نشر دیجیتال از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامیپرداخت آنلاین -  بانک ملتمعرفی بیاموز در شبکه سهپرداخت آنلاین - بانک اقتصاد نوینپرداخت آنلاین - بانک سامان