تخفیف ویژه ماه مبارک رمضان، فرصت یادگیری با 35٪ تخفیف (کد تخفیف: ramazan)

سبد خرید (0)

ایجاد یک اسکریپت در متلب

ایجاد یک اسکریپت

ایجاد یک اسکریپت، چیزی بیش از نوشتن تعدادی دستور نیست.در حقیقت بخش هایی که در ادامه می آیند، راه هایی را نشان می دهند که به وسیله ی آنها می توانید اسکریپت های ساده ای را بدون هیچگونه دانشی در مورد آنها، ایجاد کنید. نوشتن اسکریپت ها، درست مانند نوشتن دستورات در Command window است، با این تفاوت که دستورات اسکریپت بلافاصله اجرا نمی شوند. نکته ای که باید بدانید این است که، اسکریپت نویسی سخت نیست و تنها به حل مسائل روزمره ی شما می پردازد.


 نوشتن اولین اسکریپت 

متلب راه های مختلفی را برای نوشتن اسکریپت ها ارائه می دهد. برخی از این راه ها درکل نیاز به نوشتن هیچ کدی ندارند. اما مرسوم ترین راه برای ایجاد یک اسکریپت، این است که در یک اپلیکیشن آن را بنویسید. اولین گام در این بخش این است که به شما نشان دهیم که چطور یک اسکریپت را بنویسید. اولین اسکریپت متداول در جهان، مثال "Hello World" است. گام های زیر به شما نشان می دهند که چطور یک اسکریپت را در متلب ایجاد کنید:

1. در تب Home از منوی مورد نظر، بر روی New Script کلیک کنید. 

خواهید دید که پنجره ی ادیتور مانند عکس 8.1 باز خواهد شد. این پنجره به شما امکان می دهد تا با اسکریپت ها کار کنید. همان طور که در عکس نشان داده شده است، تب Editor یکی از جاهایی است که به هنگام ایجاد اسکریپت ها، به آن نیاز پیدا خواهید کرد. 
آموزش متلب

2. عبارت 'Hello World' را تایپ کنید. 

خواهید دید که متن نوشته شده، به رنگ نارنجی کم رنگ در می آید و یک سری خطوط قرمز رنگ در زیر آن ظاهر می شوند. هنگامی که شما ماوس خود را بر روی خطوط قرمز رنگ ببرید، یک پیام مانند عکس 8.2 نمایش داده می شود. فعلا این خطا را نادیدده بگیرید، زیرا می خواهیم خروجی را مشاهده کنیم. اما اگر بخواهید مشکل را حل کنید، باید یک سمی کالن را اضافه کنید یا بر روی Fix کلیک کنید تا مشکل حل شود. متلب همواره به شما اطلاع می دهد تا خطاها را برطرف کنید اما گاهی اوقات مانند عبارت بالا، متلب سخت گیری می کند. 

3. در تب Editor، بر روی Run کلیک کنید. 

خواهید دید یک یک جعبه ی گفتگو، برای Save کردن فایل مورد نظر طبق عکس 8.3 باز می شود. متلب همواره درخواست می کند تا قبل از اجرای کد مورد نظر، آن را ذخیره کنید. 

آموزش متلب

آموزش متلب

 4. دایرکتوری MATLAB\Chapter08 را انتخاب کنید و یا اگر وجود ندارد، آن را ایجاد کنید. حالا در قسمت File Name عبارت FirstScript.m را تایپ کنید و دکمه ی Save را کلیک کنید. 

 با انجام این کار، متلب اسکریپت شما را در هارد ذخیره می کند. توجه کنید که تمام فایل های اسکریپت شما باید دارای پسوند m. باشند. 

حالا ممکن است پیام نشان داده شده در عکس 8.4 را مشاهده کنید. اگر چنین چیزی را مشاهده کردید، در جعبه ی مورد نظر، بر روی دکمه ی Add to path کلیک کنید . اگر که چنین پیامی را مشاهده نمی کنید، گام 5 را ادامه دهید.

آموزش متلب

5. حالا به پنجره ی متلب توجه کنید، خروجی زیر را مشاهده خواهید کرد:

خروجی بالا، به ما می گوید که متلب فایل FirstScript را اجرا کرده است. و خروجی برابر است با Hello World که به متغیر پیش فرض ans انتساب داده شده است.