سبد (0)

تبلیغات

معرفی اجمالی محیط متلب

علاوه بر پنجره ی Command، چندین پنجره ی دیگر نیز در متلب وجود دارند که یا به صورت پیش فرض باز هستند و یا باید آنها را باز کرد. آنچه که در اینجا قصد داریم به توضیح آن بپردازیم، همان پنجره هایی هستند که به طور پیش فرض در ورژن R2016a متلب، باز می شوند. اما ممکن است در دیگر نسخه های متلب پنجره های دیگری به طور پیش فرض باز باشند ولی شما می توانید پنجره های مورد نظر خود را شخصی سازی کنید. در اینجا به طور خلاصه به توضیح هریک از این پنجره ها می پردازیم.

در سمت چپ از پنجره ی Command، پنجره ی Current Folder قرار دارد. پوشه ای که برای پنجره ی Current Folder تنظیم شده است، همان جایی است که فایل های شما در آن ذخیره می شوند. در صورتی که در این پنجره یک فایل را انتخاب کنید، اطلاعات مربوط به آن فایل در زیر قسمت Details نشان داده می شوند. 

در سمت راست پنجره ی Command، پنجره ی Workspace در بالا قرار دارد و پنجره ی Command History در پایین آن قرار دارد. پنجره ی Command History دستوراتی که وارد شده اند را نمایش می دهد(نه تنها دستورات این جلسه، بلکه دستوراتی دفعات قبل را نیز نمایش می دهد). در بخش های بعدی در مورد پنجره ی Workspace صحبت خواهیم نمود. 

 این تنظیمات پیش فرض را می توانید با کلیک بر روی جهت مثلثی شکل، که در گوشه ی بالا و سمت راست هر پنجره قرار دارد، تغییر دهید. با انجام این کار، یک سری گزینه ها به شما نمایش داده می شوند که برای هر پنجره متفاوت هستند. مثلاً در بین این گزینه ها می توان گزینه ی بستن یا متصل کردن را مشاهده کنید. برای اینکه یکی از این پنجره ها را بصورت پنجره ی فعال مشخص کنید، کافیست با ماوس بر روی آن کلیک کنید. به طور پیش فرض، پنجره ی Command، پنجره ی فعال است.

با آمدن ورژن 2012b، صفحه ی متلب دارای یک نوار ابزار جدید به نام toolstrip شد. به طور پیش فرض در متلب سه تب نمایش داده می شوند که عبارتند از Home، Plots و Apps. اما می توان تب های میانبر دیگری را نیز اضافه نمود.

 در داخل تب Home، آیتم های مختلفی وجود دارند. این آیتم ها به بخش های File و Variable و Code و Environment و Resources تقسیم شده اند. این برچسب ها را می توانید در زیر آیکن ها، در بخش خاکستری رنگ مشاهده نمایید. بعنوان مثال اگر در بخش Environment در زیر آیکن Layout بر روی علامت مثلثی شکل کلیک کنید، به شما امکان می دهد تا پنجره های داخل محیط متلب را شخصی سازی کنید و یا تب های میانبری را ایجاد کنید. دیگر ویژگی ها و آیتم های toolstrip بعداً توضیح داده خواهند شد. 

تمامی محصولات و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
logo-samandehi مجوز نشر دیجیتال از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت آنلاین -  بانک ملت معرفی بیاموز در شبکه سه پرداخت آنلاین - بانک اقتصاد نوین پرداخت آنلاین - بانک سامان
 
دوره های آموزشی راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی
تبلیغات اینترنتی