%45 تخفیف، با کد YaFateme روی تمام آموزش ها، بمناسبت ولادت حضرت زهرا (س)
زمان باقی مانده
سبد (0)

تبلیغات

معرفی نوع متغیرها در متلب

هر متغیر در متلب، دارای یک نوع(type) است. متلب از نوع های مختلفی پشتیبانی می کند که به آنها class گفته می شود. بعنوان مثال، برای ذخیره ی انواع مختلف عددها، نوع های مختلفی وجود دارند. مثلاً برای اعداد ممیز شناور یا اعداد حقیقی یا به عبارت دیگر اعداد اعشاری( مثلا 5.3) دو نوعِ داده ی اصلی single و double وجود دارند. نوع داده ی double اعداد بزرگتری را نسبت به نوع داده ی single در خود ذخیره می کند. متلب برای این اعداد از یک نقطه ی اعشار استفاده می کند. 

برای اعداد صحیح، نیز نوع داده های مختلفی از قبیل int8 و int16 و int64 وجود دارند. اعدادی که در این نام ها از آن استفاده شده است، درواقع تعداد بیت های استفاده شده برای ذخیره ی مقادیر آن نوع را مشخص می کنند. بعنوان مثال نوع داده ی int8 روی هم رفته، از 8 بیت برای ذخیره ی یک عدد صحیح و علامت آن، استفاده می کند. به دلیل اینکه، یکی از بیت ها برای ذخیره ی علامت عدد صحیح استفاده می شود، در نوع داده ی int8 به طور واقعی از 7 بیت برای ذخیره ی خود عدد استفاده می شود( بصورت 0 و 1). همچنین برای اعداد صحیح بدون علامت نیز نوع هایی از قبیل uint8 و uint16 و uint32 و uint64 وجود دارند. در این نوع های داده، علامت عدد ذخیره نمی شود و به این معنی است که عددها تنها می توانند مثبت باشند( یا 0 باشند). هرچقدر که عدد درون نام نوع، بزرگتر باشد، اعداد بزرگتری می توانند در آن ذخیره شوند. در بیشتر موارد ما از نوع داده ی int32 برای ذخیره ی اعداد صحیح استفاده خواهیم نمود. 

 از نوع داده ی char برای ذخیره ی کاراکترها( مثلا 'x') یا رشته ها استفاده می شود. رشته ها معمولا از تعدای کاراکتر ساخته می شوند( مانند 'cat'). هر روی کاراکترها و رشته ها باید در داخل تک-کوتشن ها قرار گیرند. 

 از نوع داده ی logical برای ذخیره ی مقادیر true و false استفاده می شود. 

متغیرهایی که در پنجره ی Command ایجاد شده اند، را می توان در پنجره ی Workspace مشاهده نمود. در این پنجره، نام متغیر، مقدار آن، و کلاس آن(نوع آن) را می توانید مشاهده کنید. همچنین در پنجره ی Workspace می توانید دیگر خصوصیات متغیرها را نیز مشاهده نمایید. اینکه به طور پیش فرض چه خصوصیاتی در Workspace قابل مشاهده هستند، به ورژن متلب بستگی دارد. اما هنگامی که پنجره ی Workspace در حالت انتخاب قرار دارد، می توانید بر روی جهت مثلثی شکل، در بالای این پنجره کلیک کنید و سپس گزینه ی Choose Columns را انتخاب کنید تا بتوانید مشخص کنید که چه خصوصیاتی نمایش داده شوند. 

اعداد در متلب به طور پیش فرض، با نوع double ذخیره می شوند. می توانید از تابع ()class استفاده کنید تا نوع یک متغیر را مشاهده کنید. به مثال زیر توجه کنید:

 

تمامی محصولات و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
logo-samandehi مجوز نشر دیجیتال از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت آنلاین -  بانک ملت معرفی بیاموز در شبکه سه پرداخت آنلاین - بانک اقتصاد نوین پرداخت آنلاین - بانک سامان
 
دوره های آموزشی راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی
تبلیغات اینترنتی