40% تخفیف با کد Mehr روی تمام آموزش ها بمناسبت فرارسیدن ماه مهر ...!
زمان باقی مانده (تمدید شد)
سبد (0)

آموزش‌های پیشنهادی فرادرس

تکه تکه کردن عکس در فتوشاپ

تکه تکه کردن  عکس در فتوشاپ

در این بخش از آموزش فتوشاپ، روش تولید یک دسته از عکسهای تکه تکه شده که به صورت رندوم از عکس اصلی‌ می باشند را توسط  Photoshop Shape خواهیم آموخت. در ابتدا به نظر می رسد که انجام این کار قدری سخت باشد، اما واقعیت این است که ایجاد چنین افکتی با فتوشاپ بسیار ساده است.

این آموزش هم برای نسخه CS6 و هم برای نسخه CCفتوشاپ قابل استفاده است. در این آموزش از PhotoshopShape که قبلاً کمتر از آن ها استفاده می کردیم، استفاده خواهیم کرد این لایه ها در گزینه ی Advance Blending یافت می شوند.

کار را با تصویر زیر در فتوشاپ شروع می کنیم :

عکس اصلی

پس از اعمال افکت، عکس اصلی‌ به صورت زیر خواهد بود:

عکس نهایی

مراحل انجام کار

آموزش تکه تکه کردن عکس در فتوشاپ، شامل 19 مرحله زیر است:


 مرحله ۱: انتخاب  و استفاده از ابزار مستطیل

برای ایجاد  افکت عکس های تکه تکه ما از ابزاری که به ابزار مستطیل شکل معروف هستند استفاده خواهیم کرد.

با کلیک بر روی آیکن مربوطه که در پنل Tools قرار دارد می توانیم به این ابزار دسترسی‌ داشته باشیم چنان چه شکل دیگری به جز مستطیل در این قسمت مشاهده می‌کنید با کلیک بر روی آیکن فلش مانند کنار آن شکل و با توجه به منوی باز شده می توانید گزینه ی ابزار مستطیل را انتخاب کنید:


مرحله ۲: قرار دادن Tool Mode بر روی Shape

Tools Shape موجود در درون فتوشاپ به ما این امکان را می‌‌دهد که بتوانیم خط‌ های بردار مانند و شکل‌های تکه تکه شده رسم نماییم. ما این کار را بدون این که سایز اصلی‌ عکس تغییر کند و یا لبه‌ عکس دچار تغیراتی‌ شود انجام می دهیم برای این کار کافیست گزینه ی Tool Mode را که در قسمت Option Bar قرار دارد بر روی Shape قرار دهیم.

 


مرحله ۳:قرار دادن   Fill بر روی رنگ سیاه  و Storke بر روی رنگ سفید

برای قرار دادن Fill بر روی رنگ سیاه کافیست بر روی آیکون Fill کلیک کنیم و رنگ سیاه را انتخاب نماییم:

هنگامی که بر روی آیکون Fill کلیک می‌کنیم پنجره ایی مطابق شکل زیر که شامل ۴ نوع Fill مختلف می‌باشد نمایان می گردد رنگ این Fill ها به ترتیب از سمت چپ عبارتند از رنگ سفید، سیاه، نیمه کدر و هاشور خورده، که ما در اینجا رنگ سیاه را انتخاب می‌کنیم سپس با فشردن دکمه ی Enter در سیستم ‌های ویندوز و یا Return در سیستم ‌های Mac پنجره مربوطه را می بندیم.

همچنین ما باید مطمئن شویم که برنامه ی فتوشاپ به طور پیش فرض Storke را برای لبه‌ها به کار نبرده است برای این کار با کلیک بر روی Storke طبق شکل زیر عمل می‌کنیم:

این کار باعث باز شدن پنجره ایی دقیقا مطابق پنجره قبل خواهد شد، این بار اولین گزینه ی سمت چپ را انتخاب می‌کنیم سپس با فشردن دکمه ی Enter در سیستم‌ های ویندوز و یا Return در سیستم های Mac پنجره مربوطه را می بندیم.


مرحله ۴: رسم یک شکل مربع مانند

پس از انجام مراحل قبلی‌ حال با فشردن و گرفتن دکمه ی Shift و سپس گرفتن دکمه ی موس می توانیم شکل دلخواه خود را بر روی عکس رسم نماییم. گرفتن دکمه ی Shift به ما این امکان را می دهد که یک شکل صاف و یک دست را رسم نماییم، شما هم چنین می توانید با استفاده از دکمه ی Space شکل دلخواه خود را بر روی عکس جابه جا کنید .

هنگامی که تمام این موارد گفته شده را انجام دادیم قسمت مورد نظر انتخاب می گردد، توجه شود که قسمت انتخابی نباید زیاد بزرگ و یا کوچک باشد در این جا چهره‌ ی دختر نشان داده شده در عکس انتخاب شده است .

هنگامی که شما دست خود را از روی موس و سپس از روی دکمه ی Shift بر می‌دارید مشاهده می‌کنید که قسمت انتخابی شما با رنگ Fill که در قسمت قبل انتخاب کردید جایگزین شده است :

توجه نمایید افرادی که از برنامه ی فتوشاپ نسخه CC استفاده می کنند می‌توانند همزمان که این مراحل را انجام می دهند از پنل Propertise و انتخاب گزینه ی Live Shape Propertise سایر Shape های دیگر را نیز مشاهده کنند.


 مرحله ۵ : کپی‌ برداری از لایه ی Shape

اگر به پنل Layer نگاه کنیم می توانیم لایه ی Shap ای که اخیرا  اضافه کرده ‌ایم را ببینیم، برنامه ی فتوشاپ اسم آن را Rectangle1 قرار داده است و بالای BackgroundLayer قرار دارد.

برای کپی‌ برداری از لایه ی مد نظر، آن لایه را انتخاب می کنیم‌ و سپس به منوی Layer که در قسمت منو قرار دارد می‌رویم، بر روی New کلیک کرده و گزینه ی Shape Layer ViaCopy‌ را انتخاب می‌کنیم. یک راه سریع تر برای انجام این کار فشردن دکمه ی Ctrl+J در سیستم های ویندوز و یا Command+J در سیستم ‌های Mac است.

با انجام این کار می توانیم کپی مورد نظر خود را در پنل Layer مشاهده کنیم:


مرحله ۶: تغییر نام هر دو لایه  Shape

قبل از ادامه مراحل می‌خواهیم نام لایه ایجاد شده را تغییر دهیم. برای این کار در برنامه ی فتوشاپ CS6 با دوبار کلیک کردن بر روی لایه مورد نظر می توانیم اسم آن را تغییر دهیم که در این جا آن را Image Area گذاشته ایم، حال با فشردن دکمه ی Enter در سیستم‌های ویندوز و یا Return در سیستم ‌های Mac اسم انتخابی را تایید می‌کنیم.

با فشردن دکمه ی Tab بر روی لایه بعدی می‌رویم و اسم آن را به Border تغییر می دهیم.


 مرحله ۷: تغییر رنگ Shape  به رنگ سفید

ما نیاز داریم که حاشیه اطراف عکس های تکه تکه را به رنگ سفید در بیاوریم به همین دلیل با انتخاب Border Layer از پنل Layer و با کلیک بر روی Fill Color Swatch  این کار را انجام می دهیم:

این کار باعث باز شدن پنجره ی زیر می گردد، در این جا بر روی نوع اول Fill‌ ها کلیک کرده و رنگ سفید را انتخاب می‌کنیم و دکمه Enter در سیستم های ویندوز و یا Return در سیستم های Mac را فشار می دهیم.

مشاهده می‌کنید که رنگ Shape در Document کماکان تغییر نکرده است با ادامه کار این رنگ خود به خود عوض می گردد:


مرحله ۸ : تغییر در اندازه  قاب Shape

هنگامی که رنگ دلخواه Shape تنظیم شد به منوی Edit در بالای صفحه رفته و FreeTransform Path را انتخاب کنید یا می توانید با فشردن دکمه Ctrl+T در سیستم‌های ویندوز و یا Command+T در سیستم‌های Mac اینکار را راحت تر انجام دهید:

این جا جائی است که می توانیم Transform را مدیریت کنیم و سایز آن را تغییر دهیم.

برای ایجاد یه قالب سفید که بزرگتر از قالب مشکی‌ باشد باید به طریقه زیر عمل کنیم، دکمه Shift+Alt در سیستم های ویندوز و یا Shift+Option در سیستم های Mac را فشار می دهیم و آنها را نگه می داریم و بر روی هر چهار گوشه قالب کلیک می‌کنیم اینکار را تا زمانی‌ که اندازه ی قالب به اندازه ی دلخواه ما برسد انجام می دهیم.دکمه ی Shift سبب رسم خطوط صاف قالب می شود و دکمه ی Alt در سیستم‌های ویندوز و یا Option در سیستم‌های Mac سبب تغییر در اندازه ی قالب می گردد.

شما می توانید با کشیدن خط پایین قالب به سمت پایین برای خود فضای بیشتری ایجاد کنید، وقتی‌ که سایز دلخواه خود را به دست آوردید کلید Enter در سیستم‌های ویندوز و یا Return در سیستم‌های Mac را بزنید تا قالب شما تایید گردد.


مرحله ۹:اضافه کردن یک سایه‌ به قالب

بر روی آیکن LayerStyles در پایین پنل Layer کلیک کنید.

بر روی DropShadow کلیک کنید:

پنجره ایی مطابق پنجره زیر باز می شود در پنجره باز شده تنظیمات نشان داده شد را انجام دهید البته این تنظیمات به سایز عکس شما نیز بستگی دارد:

 تغییرات زیر به وجود می‌آیند:


 مرحله ۱۰ : انتخاب لایه Image Area

در پنیل Layer بر روی Image Area کلیک کنید:


 مرحله ۱۱ : باز کردن Blending Option

در این جا ما نیاز داریم که Shape  اصلی‌ خود را برای عکسهای تکه تکه شده ببینیم برای این کار در پنل Layer بر روی آیکن فلش مانند موجود کلیک می کنیم :

سپس BlendingOption را انتخاب می کنیم‌:

در پنجره باز شده در قسمت Advance Blending تغییرات نشان داده شد را اعمال می‌کنیم:

حال FillOpacity را بر روی صفر تنظیم می‌کنیم:

 

 

سپس بر روی ok کلیک میکنیم .


مرحله ۱۲: انتخاب هر دو لایه Shape

برای ادامه کار ما نیاز داریم که یک کپی‌ از هر دو لایه‌ در دسترس داشته باشیم برای انجام این کار باید هر دو لایه موجود را با هم انتخاب کنیم .دکمه ی Shift را پایین نگه می داریم و بر روی لایه‌ Border که لایه‌ پایینی است کلیک می‌کنیم.


 مرحله ۱۳: گروه لایه ها

هنگامی که دو لایه را انتخاب کردیم بر روی آیکن نشان داده شده در شکل کلیک می‌کنیم.

بر روی NewGroupFromLayer   کلیک می‌کنیم:

در پنجره باز شده نام مورد نظر را به Polaroid تغییر می دهیم و سپس بر روی ok کلیک می‌کنیم.

مشاهده می‌کنیم که در پنل Layer اسم گروه ما که شامل دو لایه‌ انتخابی است  نمایان می شود.


 مرحله ۱۴: انتخاب لایه پس زمینه

در این مرحله در پنل Layer بر روی Background Layer کلیک می‌کنیم و آن را انتخاب می‌کنیم.


مرحله ۱۵: اضافه کردن Solid Color برای لایه Fill

هنگامی که لایه پس زمینه انتخاب شد در قسمت بالای پنل Layer بر روی آیکن New Fill or Adjustment Layer کلیک کنید:

و سپس گزینه ی Solid Color را انتخاب نمائید.

پنجره زیر باز می شود،که در آن هر رنگی‌ را که بخواهیم می توانیم انتخاب کنیم ، در این جا ما رنگ سیاه را انتخاب کرده ایم البته شما می توانید در مراحل بعد نیز به این قسمت بیایید و رنگ مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

بر روی ok کلیک می‌کنیم ، حال می توانیم در پنل Layer ، لایه‌ جدید اضافه شده را که با نام Color Fill1  ظاهر شده است را مشاهده کنیم:

مشاهده می شود که قسمتی‌ از عکس اصلی‌ را که در ابتدا انتخاب نموده بودیم باقی‌ مانده است و سایر قسمت‌ های عکس به رنگ مشکی‌ درآمده است.


مرحله ۱۶ : انتخاب لایه ی گروه

در پنل Layer بر روی PolaroidLayer کلیک می‌کنیم.


 مرحله ۱۷: چرخاندن Polaroid با استفاده از Free Transform

هنگامی که گروه را انتخاب کردید به منوی Edit رفته و بر روی Free Transform کلیک کنید یا می توانید با فشردن دکمه ی Ctrl+T در سیستم‌ های ویندوز و یا Commend+T در سیستم ‌های Mac این کار را سریع تر انجام دهید.

مشاهده می شود که دور آن قسمت از عکس که باقی‌ مانده بود یک خط چین ظاهر شده است، شما با استفاده از موس و گرفتن گوشه ی این خط چین می توانید قطعه ی عکس مورد نظر خود را بچرخانید و سپس بر روی دکمه ی Enter در سیستم‌ های ویندوز و یا Return در سیستم ‌های Mac کلیک کنید.


 مرحله ۱۸: کپی‌ کردن ، حرکت دادن و چرخش تکه های بیشتر

قسمت اصلی‌ کار تا بدین جا انجام شده است حال کافی‌ است تمام مراحل گفته شده ی قبلی‌ را برای تکه دیگر دلخواه خود انجام دهیم.

برای این که کار شما چندان زمان بر نشود می توانید از راه های میانبر گفته شده استفاده کنید. مثلا برای اضافه کردن یک تکه جدید دکمه ی Ctrl+J در سیستم ‌های ویندوز و یا Command+J در سیستم های Mac را فشار دهید مشاهده می‌کنید که در پنل Layer یک فایل با نام Polaroid Copy‌ ظاهر شده است که کارهای انجام شده را می توانید با استفاده از آن انجام دهید.

سپس برای حرکت و یا چرخاندن تکه مورد نظر با استفاده از دکمه ی Ctrl+T در سیستم های ویندوز و یا Command+T در سیستم‌ های Mac این کار را انجام دهید و تکه مورد نظر را به هر جهتی‌ که می‌خواهید بچرخانید.

وقتی‌ که این کار را انجام دادید بر روی دکمه ی Enter در سیستم‌ های ویندوز و یا Return در سیستم ‌های Mac کلیک کنید تا کار شما تایید گردد همچنین می توانید با دوبار کلیک کردن بر هر نقطه از تصویر این کار را انجام دهید.

با ادامه دادن این کار می توانید تکه های بیشتری را به عکس اضافه کنید فقط توجه نمایید که بهتر است برای زیباتر شدن کار قسمت های شاخص عکس را تکه تکه کنید.


 مرحله ۱۹: تغییر رنگ پس زمینه (اختیاری)

در مراحل قبل ما رنگ سیاه را برای رنگ پس زمینه انتخاب کرده بودیم اما شما می توانید هر رنگی‌ را که دوست دارید انتخاب نمایید برای این کار بر روی Color Swatch دوبار کلیک کنید  و رنگ مورد نظر را انتخاب نمائید:

با انجام مراحل بالا پنجره زیر باز خواهد شد و شما رنگ مورد نظر را انتخاب می‌کنید همچنین با حرکت موس خود بر روی رنگ ها شما می‌توانید تغییرات ایجاد شده را بر روی تکه ی عکس ملاحظه کنید:

هنگامی که رنگ مورد نظر را انتخاب کردید بر روی ok کلیک کنید، مشاهده می‌کنید که برنامه فتوشاپ به خودی خود رنگ مورد نظر شما را در تکه ی عکس اعمال می‌کند.

افکت نهایی
تمامی محصولات و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
logo-samandehiمجوز نشر دیجیتال از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامیپرداخت آنلاین -  بانک ملتپرداخت آنلاین - بانک اقتصاد نوینپرداخت آنلاین - بانک سامان