سبد (0)

آموزش‌های پیشنهادی فرادرس

استفاده از نوشته به عنوان سایه

در این قسمت از آموزش فتوشاپ یاد خواهیم گرفت که چگونه با استفاده از نوشته، سایه ای برای خود آن نوشته ایجاد کنیم.

ایجاد سایه با استفاده از نوشته


 مراحل انجام کار (استفاده از نوشته به عنوان سایه)

آموزش استفاده از نوشته به عنوان سایه، شامل 9 مرحله ی زیر است:


 مرحله 1: ایجاد صفحه کاری

اولین کار، ایجاد صفحه کاری می باشد. به منوی File رفته و سپس گزینه New را انتخاب کنید و یا ازکلید های ترکیبی Ctrl+N (معادل Command+N در مک) استفاده کنید. از هر روشی که استفاده کنید فتوشاپ کادر محاوره ای New Document را باز خواهد کرد. اندازه مورد نظر را انتخاب نمایید. برای این آموزش ما از اندازه 6 اینچ برای طول و 4 اینچ برای ارتفاع استفاده کرده ایم و برای Resolution مقدار 300pixels/inch را وارد کرده ایم. همچنین رنگ صفحه کاری را نیز از قسمت Background Contents سفید انتخاب کرده ایم. بعد از تنظیم کردن مقادیر روی OK کلیک کنید تا صفحه کاری ایجاد شود.

ایجاد صفحه کاری


 مرحله 2: انتخاب ابزار Type

از پنل ابزارها، ابزار Type را انتخاب می کنیم و یا با زدن کلید T از روی صفحه کلید این کار را انجام می دهیم.

انتخاب ابزار Type


 مرحله 3: انتخاب فونت، اندازه و رنگ برای نوشته

بعد از انتخاب ابزار Type، به نوار گزینه های ابزار Type که در بالای صفحه قرار دارد بروید و هر فونتی که دوست داشتید انتخاب کنید. ما فونت Tahoma Bold را انتخاب می کنیم و اندازه فونت را به 60 pt تغییر می دهیم. البته شما می توانید از اندازه ای که در نظر دارید استفاده کنید.

انتخاب فونت و اندازه آن

بعد از انتخاب فونت و اندازه آن، رنگ نوشته را نیز از کادر رنگ انتخاب می کنیم.

انتخاب رنگ

بعد از کلیک روی کادر رنگ، کادر محاوره ای Color Picker باز می شود. بهتر است رنگی را انتخاب کنیم که کمی روشن باشد. ما رنگ قرمز را انتخاب می کنیم. بعد از انتخاب رنگ روی OK کلیک می کنیم.

انتخاب رنگ از کادر محاوره ای Color Picker


 مرحله 4: اضافه کردن نوشته

بعد از انتخاب فونت، اندازه و رنگ آن روی صفحه کاری کلیک کنید و نوشته خود را اضافه کنید. ما کلمه SHADOW را تایپ کرده ایم. سپس تیک گزینه تأیید را بزنید تا از حالت ویرایش خارج شوید.

اضافه کردن نوشته

بعد از اضافه کردن نوشته، لایه آن به پنل لایه ها اضافه می شود که در بالای لایه Background قرار می گیرد.

قرار گرفتن لایه نوشته در بالای لایه Background


 مرحله 5: کپی کردن لایه نوشته

حال از خود نوشته به عنوان سایه آن استفاده خواهیم کرد. برای این کار باید از نوشته خود کپی بگیریم. بعد از کلیک روی لایه نوشته در پنل لایه ها کلیدهای Ctrl+J (معادل Command+J در مک) را فشار دهید تا لایه کپی شود. خواهید دید که لایه کپی شده در بالای لایه اصلی نوشته قرار گرفته است.

کپی شدن لایه نوشته


 مرحله 6: انتخاب لایه اصلی نوشته

از لایه اصلی نوشته به عنوان سایه استفاده خواهیم کرد. روی لایه اصلی متن در پنل لایه ها کلیک کنید تا انتخاب شود.

انتخاب لایه اصلی نوشته


 مرحله 7: انتخاب رنگی تیره تر برای سایه

بعد از انتخاب لایه اصلی و در حالی که ابزار Type در حالت انتخاب قرار دارد روی کادر رنگ در نوار گزینه ها کلیک کنید و از کادر محاوره ای Color Picker رنگ متفاوتی نسبت به قبل انتخاب کنید. چون از این لایه به عنوان سایه استفاده خواهیم کرد رنگی تیره تر را انتخاب می کنیم. ما از رنگ قرمز تیره استفاده می کنیم.

انتخاب رنگ قرمز تیره

بعد از انتخاب رنگ روی OK کلیک کنید تا از کادر محاوره ای Color Picker خارج شوید. می بینید که اتفاق خاصی در صفحه کاری رخ نمی دهد چون لایه اصلی در زیر لایه کپی شده قرار گرفته است. در مرحله بعدی مشکل را حل می کنیم.


 مرحله 8: انتخاب ابزار Move

برای اینکه لایه اصلی ما به صورت سایه به نظر برسد باید آن را حرکت دهیم تا از زیر لایه کپی شده خارج شده و دیده شود. لایه اصلی را زیاد حرکت نمی دهیم. به اندازه ای حرکت می دهیم که شبیه سایه باشد. برای حرکت دادن نوشته ابزار Move را انتخاب می کنیم. از پنل ابزار ها آن را انتخاب کنید و یا کلید V را از روی صفحه کلید فشار دهید.

انتخاب بازار Move


 مرحله 9: حرکت دادن نوشته اصلی به طرف راست و پایین

بعد از انتخاب ابزار Move نوشته را کمی جا به جا می کنیم. از کلیدهای جهت سمت راست و پایین صفحه کلید برای این کار استفاده می کنیم. هر بار که این کلید ها را فشار دهید نوشته شما جا به جا می شود. هر چقدر که نوشته را به سمت راست می برید به همان مقدار هم نوشته را به سمت پایین حرکت دهید.

جا به جا کردن نوشته با کلید های جهت راست و پایین صفحه کلید

به یاد داشته باشید برای اینکه بتوانید با کلیدهای جهت، نوشته خود را حرکت دهید باید ابزار Move در حالت انتخاب باشد.

اگر خواستید می توانید دومین سایه برای نوشته را نیز ایجاد کنید. برای این کار کافی است مراحل قبلی را تکرار کنید. یعنی از لایه اصلی نوشته کپی بگیرید. در پنل لایه ها روی لایه اصلی نوشته کلیک کنید. سپس ابزار Type را انتخاب نمایید و با کلیک روی کادر رنگ در نوار گزینه ها رنگ آن را تیره تر بکنید. بعد از تغییر دادن رنگ، ابزار Move را انتخاب کنید و با استفاده از کلید های جهت پایین و راست لایه اصلی نوشته را جا به جا کنید. نتیجه کار باید شبیه تصویر زیر باشد.

نتیجه کار بعد از ایجاد سایه دوم

تمامی محصولات و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
logo-samandehiمجوز نشر دیجیتال از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامیپرداخت آنلاین -  بانک ملتپرداخت آنلاین - بانک اقتصاد نوینپرداخت آنلاین - بانک سامان