پاک کردن لبه های عکس در فتوشاپ

 در این قسمت از آموزش فتوشاپ ما طریقه ی برداشتن و پاک کردن لبه های عکس با استفاده از QuickMask را یاد خواهیم گرفت.

در فتوشاپ گاهی اوقات ما نیاز داریم که گوشه و لبه‌ عکس مورد نظر خود را با استفاده از تکنیکی‌ که به Feathering معروف است بپوشانیم، اما متاسفانه روشی که برای این کار استفاده می شود چندان جالب و زیبا نخواهد بود ، به همین دلیل ما این کار را در این جا با تمرکز بر روی عکس و همچنین دقت به لبه‌ عکس انجام خواهیم داد ، یا به اصطلاح گوشه و لبه‌ عکس را از بین می بریم تا یک شکل زیبا و جالب توجه از عکس مورد نظر به دست آید.

بسیاری از کاربران برنامه ی فتوشاپ برای انجام این کار مستقیماً به سراغ گزینه ی Feather در قسمت Menu می روند اما انجام این کار به دلیل این که شما نمی توانید تغییرات ایجاد شده بر روی عکس را درجا مشاهده کنید چندان روش جالبی‌ نخواهد بود.

اما روشی‌ که در این آموزش یاد خواهید گرفت در عین سادگی‌ به شما این امکان را می دهد که تغییرات ایجاد شده بر روی عکس را درجا مشاهده کنید.

در این جا از عکس زیر برای انجام این افکت استفاده می‌کنیم:

A photo of a young couple. Image licensed from Fotolia by Photoshop Essentials.com

عکس اصلی

اگر به پنل Layer نگاه کنیم عکس خود را با نام Photo در آن جا مشاهده می‌کنیم که بالای عکس سفید دیگری به نام BackgroundColor قرار دارد حال بر روی عکس خود کلیک می‌کنیم و آن را انتخاب می‌نماییم:

The Layers panel in Photoshop. Image © 2011 Photoshop Essentials.com

از پنل Tools بر روی RectangularMarqueeTool کلیک کرده و گزینه ی Elliptical Marquee Tool را انتخاب می‌کنیم:

Selecting the Elliptical Marquee Tool in Photoshop. Image © 2011 Photoshop Essentials.com

هنگامی که این کار را انجام دادیم بر روی عکس می‌رویم و قسمتهای اصلی‌ و مرکزی عکس را که می‌خواهیم برای خود نگه داریم مطابق شکل زیر انتخاب می‌کنیم:

Drawing an elliptical selection in the center of the photo. Image licensed from Fotolia by Photoshop Essentials.com

 

برای کارایی بهتر این ابزار انتخاب شده ، در این قسمت به قسمت Menu می‌رویم و گزینه ی Modify را انتخاب می‌کنیم سپس بر روی Feather کلیک می‌کنیم:

Choosing the Feather command in Photoshop. Image © 2011 Photoshop Essentials.com

با انجام این کار پنجره ایی مطابق شکل زیر باز خواهد شد که در آن می توانیم Feather Radius را در واحد پیکسل تنظیم کنیم اما سوال اینجاست که ما این مقدار را بر روی چه عددی تنظیم کنیم یا به عبارتی دیگر این مقدار چقدر باشد تا بین قطعه ایی از عکس که انتخاب کردیم و پس زمینه ی آن که قرار است سفید باشد یک تناسب به وجود آید؟ در حقیقت ما باید این مقدار را آنقدر تغییر دهیم تا بتوانیم تناسب دلخواه را به وجود آوریم، در این جا این تنظیمات را بر روی ۳۰ قرار داده ایم:

The Feather Selection dialog box in Photoshop. Image © 2011 Photoshop Essentials.com

سپس بر روی ok کلیک می کنیم، مشاهده می شود که قسمت انتخابی تغییرات زیادی نداشته است:

The elliptical selection outline has been feathered by 30 pixels. Image © 2011 Photoshop Essentials.com

در حقیقت اولین تغییرات ایجاد شده زمانی‌ به وجود میاید که ما عدد مورد نظر خود را حداقل بر روی ۵۰ تنظیم نماییم به همین دلیل به پنجره ی قبل برگشته و تغیرات را انجام می دهیم تا تناسب دلخواه به دست آید و تغیرات را بر روی عکس در حین انجام کار مشاهده می‌کنیم.

حالت Quick Mask  :

برای استفاده از این روش دکمه ی Ctrl+Z در سیستم ‌های ویندوز و یا Command+Z در سیستم های Mac را فشار می دهیم تا تغییرات ایجاد شده بر روی عکس برداشته شوند و عکس به حالت اولیه خود برگردد.

حال بر روی آیکن Quick Mask در پایین پنل Tools کلیک می‌کنیم ،کلیک بر روی این آیکن باعث می شود خود به خود به حالت QuickMask برویم و اگر بار دیگر بر روی آن کلیک کنیم باعث می شود از آن حالت بیرون بیاییم یک راه ساده تر برای ورود و یا خروج از حالت QuickMask فشار دادن دکمه ی O می‌باشد.

The Quick Mask icon in the Tools panel in Photoshop. Image © 2011 Photoshop Essentials.com

 

با رفتن به حالت Quick Mask مشاهده می‌کنیم که آن قسمت از عکس را که ابتدا انتخاب نکرده بودیم به رنگ قرمز درآمده است و قسمت اصلی‌ و مرکزی عکس که انتخاب شده بود دست نخورده و واضح باقی‌ مانده است:

Editing a selection in Quick Mask mode in Photoshop. Image © 2011 Photoshop Essentials.com

این روش به ما این قابلیت را می دهد که بر روی قسمتی‌ از عکس که انتخاب کرده‌ایم بتوانیم هرکدام از فیلتر‌های موجود در فتوشاپ را در صورت نیاز استفاده کنیم ، همچنین همانطور که مشخص است مرز بین قسمت انتخاب شده و انتخاب نشده کاملا واضح است و این بدان معنی است که می توانیم با استفاده از فیلتر مات کردن تنظیمات دلخواه را پیش ببریم.

با رفتن به منوی Filter در بالای صفحه و انتخاب گزینه ی Blur بر روی Gaussian Blur کلیک می‌کنیم:

Selecting the Gaussian Blur filter in Photoshop. Image © 2011 Photoshop Essentials.com

پنجره ی زیر باز خواهد شد ، با کشیدن لغزنده و با توجه به پنجره ی موجود مشاهده می شود که چه تغییراتی‌ بر روی لبه ی عکس در حال انجام است:

Dragging the Radius slider in the Gaussian Blur dialog box in Photoshop. Image © 2011 Photoshop Essentials.com

بر روی اوکی کلیک می‌کنیم و پنجره را می بندیم و تغییرات انجام شده را بر روی عکس مشاهده می کنیم:

The Quick Mask overlay edges are now softer and feathered. Image © 2011 Photoshop Essentials.com

حال که تغییرات را انجام دادیم می توانیم از حالت Quick Mask خارج شویم.

Switching out of Quick Mask mode in Photoshop. Image © 2011 Photoshop Essentials.com

 

 با برگشتن به حالت نرمال مجددا می توانیم عکس اصلی‌ خود را مشاهده کنیم:

The standard selection outline in Photoshop. Image © 2011 Photoshop Essentials.com

تنها مشکل باقیمانده این است که ما می‌خواهیم قسمت های اطراف قسمت انتخاب شده ی خود را پاک کنیم برای این کار باید از طریق منو در بالای صفحه گزینه ی Inverse را انتخاب کنیم این کار باعث می شود این بار قسمتی‌ از عکس را که در مراحل قبل انتخاب نکرده بودیم انتخاب شود.

The Select - Inverse command in Photoshop. Image © 2011 Photoshop Essentials.com

با انجام این کار حال می توانیم با فشردن دکمه ی Backspace در سیستم های ویندوز و یا Delete در سیستم‌های Mac و سپس فشردن دکمه ی Ctrl+D در سیستم های ویندوز و یا Command+D در سیستم های Mac قسمت خواسته شده را پاک و تایید کنیم که در نهایت تغییراتی‌ که در زیر مشاهده می‌کنید در عکس به وجود میاید.

Photoshop vignette effect. Image © 2011 Photoshop Essentials.com

افکت نهایی

آموزش های مرتبط


تبلیغات اینترنتی
دوره های آموزشی راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی
تمامی محصولات و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
logo-samandehiمجوز نشر دیجیتال از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامیپرداخت آنلاین -  بانک ملتمعرفی بیاموز در شبکه سهپرداخت آنلاین - بانک اقتصاد نوینپرداخت آنلاین - بانک سامان