سبد (0)

آموزش‌های پیشنهادی فرادرس

آموزش SEO-کلمات کلیدی

آموزش SEO - کلمات کلیدی

کلیدواژه یا کلمات کلیدی عبارت است از واژه ای که افراد در موتورهای جستجو وارد می کنند تا اطلاعات خاصی را پیدا کنند. عبارت های جستجوی اکثر افراد بین دو تا پنج کلمه است. چنین عبارت هایی ممکن است عبارت های جستجو، عبارت های کلیدواژه، عبارت های پرس و جو یا کلیدواژه نامیده شوند. کلیدواژه های خوب توصیفی و خاص هستند.

مفاهیم زیر در رابطه با کلیدواژه وجود دارد که به شما کمک می کند، واژگان کلیدی خود را در صفحات وب بهینه کنید.


تعدد کلیدواژه:

تعدد کلید واژه بر اساس تعداد ظاهر شدن کلیدواژه در عنوان سایت یا در توضیحات سایت محاسبه می شود. نبایست در تعدد کلیدواژه ها افراط کرد، زیرا برخی از موتورها در صورت مشاهده تکرار بی رویه کلیدواژه ها، سایت را به خاطر اسپم کردن و جاگذاری کلیدواژه جریمه می کنند.

به طور کلی، به هر تعدادی که تمایل داشتید کلیدواژه ها را در محتوا تکرار کنید، و در تگ های متا تکرار کلید واژه ها بین 3 تا 7 بار معقول و منطقی است.


وزن کلیدواژه ها:

وزن کلیدواژه ها یا کلمات کلیدی در حقیقت به میزان تکرار کلمات کلیدی در محتوای صفحه نسبت به کل کلمات صفحه اشاره دارد. برخی از موتورهای جستجو از وزن کلمات کلیدی برای تشخیص رتبه سایت هنگام جستجوی کلمات کلیدی خاص استفاده می کنند.

یکی از تکنیک ها که برای بالا بردن وزن کلمات کلیدی خوب جواب می دهد، ایجاد صفحاتی با سایز کوچک است (معمولا صفحه از یک پاراگراف بزرگ تشکیل شده باشد.) که این صفحات، روی کلمات کلیدی تاکید کنند. با حداقل کردن تعداد کل کلمات، می توان وزن کلمات کلیدی که مد نظرتان هستند را افزایش دهید.


مجاورت کلمات کلیدی:

مجاورت کلمات کلیدی به قرارگیری کلمات کلیدی در یک صفحه وب در رابطه با همدیگر یا، در برخی از موارد، در رابطه با سایر کلمات با معنای مشابه به عنوان کلمات کلیدی پرس و جو شده، اشاره دارد.

وقتی موتورهای جستجو کلمات کلیدی را با کلمات کلیدی مجاور هم خوانی می دهند، عبارت "وام مسکن" رتبه بالاتری نسبت به عبارت "وام رهن مسکن" پیدا می کند، زیرا فرض می کند شما به دنبال عبارت "وام مسکن" هستید.


برتری کلمات کلیدی :

این پارامتر ابزاری است برای تعیین اینکه کلمات کلیدی چقدر سریع در صفحه پیدا می شوند. بنابراین قرار دادن کلمات کلیدی در اولین هدینگ و اولین پاراگراف (20 کلمه اول) صفحه بسیار عالی است.


مکان دهی کلمات کلیدی:

مکان قرار گیری کلمات کلیدی در صفحه بسیار مهم است. برای مثال، در اکثر موتورهای جستجو، قرار دادن کلمات کلیدی در عنوان صفحه یا در تگ های هدینگ که در واقع باعث افزایش صفت مرتبط بودن می شود. در برخی از موتورهای جستجو، قرار دادن کلمات کلیدی داخل متن یک لینک، می تواند صفت مرتبط بودن آن کلمات کلیدی را افزایش دهد.


بهترین مکان ها برای قرار دادن کلمات کلیدی:

در زیر لیستی از بهترین مکان ها برای قرار دادن کلمات کلیدی اصلیتان وجود دارد:

 • کلمات کلیدی بین تگ عنوان <title>

 • کلمات کلیدی بین متا تگ توصیف <meta name="description>

 • کلمات کلیدی بین متا تگ کلیدواژه <meta name="keyword">

 • کلمات کلیدی بین <h1> و دیگر هدینگ ها

 • کلمات کلیدی بین تگ های مربوط به لینک <a href="http://yourcompany.com">keywords</a> .

 • کلمات  کلیدی در بدنه محتوا

 • کلمات کلیدی در alt تگ ها

 • کلمات کلیدی در تگ های کامنت <کامنت در اینجا قرار می گیرد--!>

 • کلمات کلیدی در ,URL سایت http://www.keyword.com/keywordkeyword.htm


یافتن کلمات کلیدی:

روش های مختلف برای پیدا کردن کلمات کلیدی سایت وجود دارد. در زیر  چند روش خوب عنوان شده است:

 • کلماتی که افراد جستجو می کنند تا خدمات یا سرویس شما را پیدا کنند.

 • مشکلاتی که مشتریان بالقوه شما در صدد هستند تا با محصول یا خدمات شما برطرف کنند

 • کلمات کلیدی وب سایت های رقبا

 • صفحات معادل در وب سایت رقبا
 • پیشنهادهای حستجوی مرتبطی که در موتورهای جستجوی برتر وجود دارد

 • استفاده از ابزارهای آنلاینی مانند: Google Keyword Tool

 • با استفاده از تحلیل مناسب و دقیق سایت و یافتن کلمات کلیدی مناسب. این کار می تواند توسط افراد خبره در زمینه SEO (سئو) صورت گیرد.

 • به معنای دقیق کلیدواژه ها دقت نمایید، خصوصا به ریشه لغات توجه کنید و هنگام بهینه کردن سایت در طی زمان، به چیزهایی که گوگل با آن واژه معادل می داند، توجه کنید.
 • می توانید از تکنیک طوفان ذهنی استفاده نمایید و کلمات کلیدی مناسب سایت خود را پیدا کنید.


ریشه یابی کلمات چیست؟

گوگل از ریشه یابی کلمات استفاده می کند. ریشه یابی کلمات اجازه می دهد تمام حالت های کلمه مانند جمع، مفرد، نقش فعلی و ... برای یک جستجو به صورت مشابه عمل کنند و نتیجه مشابهی را برگرداند.

بنابراین اگر کاربری عبارت "house plans" را تایپ کند و سمت موتور جستجو بفرستد، نه تنها نتایج مربوط به این عبارت برای کاربر برمی گردد، صفحاتی که حاوی عبارت های "house plan"، "house planning"، "house planer" و ... را نیز برمی گرداند.

امیدوارم درک خوبی در رابطه با کلیدواژه ها از چگونگی شناسایی آن ها و مکان استفاده آن ها پیدا کرده باشید. آموزش بعدی، به نحوه بهینه سازی تگ های متا برای کسب رتبه بهتر صفحات می پردازد.

تمامی محصولات و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
logo-samandehiمجوز نشر دیجیتال از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامیپرداخت آنلاین - بانک ملتمعرفی بیاموز در شبکه سهپرداخت آنلاین - بانک اقتصاد نوینپرداخت آنلاین - بانک سامان