%45 تخفیف، با کد Tabestan روی تمام آموزش ها، بمناسبت جشنواره تابستانه بیاموز ...!
زمان باقی مانده (تمدید شد)

صفات حروف ( استعلاء ) در قرآن

تعریف صفات حروف

به حالت های مختلفی که حرف در هنگام تلفظ در دستگاه تکلم، پیدا می کند مانند: سختی، نرمی، بلندی، تیزی و... گویند که این صفت می تواند جزء ذات حرف باشد یعنی جدایی ناپذیر که در حالات مختلف حرف (متحرک و بدون حرکت) همراه اوست و باید نشان داده شود ( صفات ذاتی مثل استعلاء، جهر، شدت، قلقله، لین، غنه، نبره ) یا اینکه در ذات حرف موجود نمی باشد بلکه بر اثر ترکیب حرف با حرکات و همنشینی با حروف دیگر، بر آن حرف عارض می گردد (صفات عارضی مثل تفخیم و ترقیق حرف راء، تغلیظ لام الله، احکام نون و میم ساکن و مد ).

از صفات ذاتی، برخی متضاد یکدیگرند که از این قرارند:

صفت استعلاء و استفال، صفت جهر و همس، صفت شدت و رخوت

و برخی دیگر غیر متضاد که فاقد صفت ضد خود هستند و عبارتند از :

صفت قلقله، لین، غنّه، نبره و...

که در ادامه موارد مذکور را آموزش خواهیم داد.

صفت استعلاء

معنای لغوی استعلاء عبارت است از برتری جویی و میل به بلندی و معنای اصطلاحی آن میل ریشه ی زبان به سمت بالا (سقف دهان ) در هنگام تلفظ برخی از حروف که عبارتند از:

ص ض ط ظ غ خ ق.

لازم به ذکر می باشد که  این حروف (حروف استعلاء) با صدای پرحجم و درشت و دهان عمودی تلفظ می شوند و چهار حرف اول آن ها یعنی ص ض ط ظ از سه حرف مابقی درشت تر و قوی ترند.

صفت استفال نقطه ی مقابل صفت استعلاء است. استفال از لحاظ لغوی به معنای میل به پایین آمدن و از نظر اصطلاحی به معنای پایین آمدن ریشه زبان و دور شدن از سقف دهان هنگام تلفظ برخی از حروف است که بغیر از حروف استعلاء، مابقی حروف را شامل می شود. یعنی همه حروف به جز (ص ض ط ظ غ ق خ)

مثال کلمه ای صفت استعلاء

 صَدَقَ    قَصَصَ    ضَرَبَ    طَبَقاً    قِنطَار     ظَلّ     ظِلَالُها    ظَهرَک    خَالدِین   آخرة    غَافِرینَ    طَاغِینَ    قَال     قَائِلٌ

مثال های صوتی صفت استعلاء

تبلیغات اینترنتی
دوره های آموزشی راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی
تمامی محصولات و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
logo-samandehiمجوز نشر دیجیتال از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامیپرداخت آنلاین -  بانک ملتمعرفی بیاموز در شبکه سهپرداخت آنلاین - بانک اقتصاد نوینپرداخت آنلاین - بانک سامان