سبد (0)

مقدمه Crystal Report

آموزش Crystal Report - مقدمه

در اینجا قصد داریم چگونگی ایجاد یک گزارش مبتنی بر داده را با استفاده از Crystal Report آموزش دهیم.

می توانید مطالب مربوط به این آموزش را از لیست سمت راست دنبال فرمایید.


مقدمه Crystal Report

Crystal Report برجسته ترین نرم افزار کاربردی تهیه گزارش است و تا حد زیادی عمومی ترین برنامه در جهان می باشد.

بسیاری از مردم برای سال ها از Crystal Report استفاده نموده اند بدون اینکه نام آنرا بدانند. این برنامه با سایر برنامه های کاربردی مانند Visual Studio ترکیب شده و بطور خاص به وسیله نام، شناسایی نشده بود.

با استفاده از Crystal Report بخوبی مجهز خواهید بود تا گزارشات خود را با ظاهر مورد دلخواه خود ارائه دهید بدون اینکه مجبور به استفاده از یک راهنمای فرمت دهی باشید.

Crystal Report هر دو فرمت دهی مشروط و بی قید و شرط را در اختیار شما قرار می دهد.

با استفاده از فرمت دهی بی قید و شرط می توانید متن، عناوین، نمودارها، نقشه ها، ستون هایی از اشکال، Cross-Tabها و تصاویر گرافیکی را در هرجایی از صفحه که دوست دارید قرار دهید.

فرمت دهی مشروط با تغییر فرمت داده ای که براساس محتوای داده هاست به شما امکان می دهد تا یک مرحله دیگر پیش روید. با استفاده از فرمت دهی مشروط، هر زمانی که داده درون یک گزارش تغییر نماید، با فرمولی که در گزارش قرار داده اید، می توانید باعث تغییر ظاهر گزارش شوید.


ویژگی ها و کارکردهای Crystal Report

در زیر تعدادی از ابزارهای Crystal Report به طور خلاصه توضیح داده شده است:

قالب گزارش (Template)

Crystal Report شامل تعدادی قالب از پیش ساخته است که می توانید برای ظاهر گزارش از آنها استفاده نمایید. همچنین می توانید قالب های خودتان را ایجاد کنید و در گزارش های مختلف از آنها استفاده نمایید.

Template

Click To expand

ارسال یک گزارش (Export)

Crystal Report می تواند گزارشات را به مقصدهای گوناگون و به فرمتی که مناسب آن پایانه باشد، ارسال نماید. مطابق شکل زیر می توانید یک گزارش را به MS Excel و یا MS Word ارسال نمایید.

Export

Click To expand

ایجاد گزارش با استفاده از Wizard

Wizard به شما کمک می کند تا مکان منبع داده و جداول استفاده شده در گزارش را مشخص کنید، همچنین در گروه بندی، مرتب کردن، ایجاد نمودار و انتخاب قالب گزارش به شما کمک می کند و ایجاد گزارش را مرحله به مرحله جلو می برد.

Report Wizard

Click To expand

فرمول نویسی (Formula)

مطابق شکل زیر Formula Workshop محیطی برای فرمول نویسی است. این پنجره ابزارهای مفیدی را در اختیار شما قرار می دهد.

Formula Workshop

Click To expand

نمودارها (Chart)

هدف اصلی گزارش این است که مقصود و منظور را به اطلاع خواننده برساند. خطوط متن و ستون های اعداد مقصود را به خوبی منتقل می سازند، ولی گاهی اوقات اینها کارایی و تأثیر یک تصویر بصری را ندارند. گاهی اوقات یک تصویر می تواند ارزشمندتر از هزاران کلمه باشد.

Chart Expert

Click To expand
تمامی محصولات و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
logo-samandehi مجوز نشر دیجیتال از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت آنلاین -  بانک ملت معرفی بیاموز در شبکه سه