دره شاخ گاو میشی

گزارش برنامه دره نوردی

الف - مشخصات كلی برنامه :

1- عنوان برنامه : دره شاخ گاو میشی 

2-  نام منطقه : بازفت

مختصات مبدا صعود : 44 16 32  شمالی و 26 56 49 شرقی

مختصات  محل ورود به دره : 45 16 32  شمالی و 26 56 49 شرقی

بهترین فصل پیمایش دره : فروردین

3-  تاریخ اجراء : 6/6/94

4- مدت برنامه :   1 روز

5-  نحوه اجرا(مستقل یا مشترک) : مستقل

6-  نام گروه میزبان یا مهمان : گروه کوهنوردی آراد

7- مبداء حرکت : اصفهان

ساعت حركت :  4 صبح

 فاصله تا مقصد از لحاظ زمانی و مسافت : 5 ساعت 250 کیلومتر

 نحوه رسیدن به مقصد : اصفهان، شهرکرد، روستای خراجی ،تنگ درکش ورکش، گردنه چری ،چمن گلی، روستای آرته و روستای شیخ عالی

ب -  نام مسئولین و اعضای شركت كننده :

:

سرپرست :  رضا دارابی       

نویسنده گزارش :  احسان ناجی

راهنما: حسین جهانبازی

شرح اجرای برنامه :

شرح گزارش :

ساعت 4 صبح  است و کمتر جانداری این ساعت را در خیابان می گذراند . ما منتظر مینی بوس هستیم و طبق معمول آقای خدابخشی با همان ماشین کهنه و قدیمی از راه می رسد به همراه دوستان سوار می شویم و به سمت شهرکرد حرکت می کنیم تا دونفر دیگر از دوستان را آنجا سوار کنیم و با یک تیم 13  نفره به سمت بازفت حرکت کنیم . هر چه تلاش کردم تا کمی چشمانم دستان نیلوفری خواب را لمس کند به جائی نرسیدم.

ساعت به نزدیکی های 10  که رسید از بازفت و رودخانه آن عبور کردیم و حدود ده کیلومتر که دور شدیم سمت چپ یک جاده خاکی خودنمائی کرد و دکل مخابرات که پایان آن بود و نشانه پیدا کردن دوراهی محل صبحانه مایل به نهارمان گردید

صبحانه را که خوردیم راهنمایمان اعلام کرد دو مسیر برای رسیدن به ابتدای دره وجود دارد یکی دست به سنگ و دیگری پاکوب ماهم تصمیم گرفتیم از مسیر پاکوب حرکت کنیم ولی کمی که بالا رفتیم دست به سنگ که هیچ از دندان هایمان هم کمک می گرفتیم. نمیدانم شاید آن مسیر دیگر 5.13 به بالا بوده اگر این پاکوب است یا شاید تعاریف راهنمایمان از پاکوب کمی متفاوت است به هر حال بعد از یک ساعت به بالای کوه رسیدیم اما خبر نداشتیم که یک ساعت هم باید در یک شیب شن اسکی پائین برویم تا به ابتدای دره برسیم و گرمای هوا هم که بی تابانه می تابیدحسابی کلافه مان کرده بود.

 

ساعت یک بعد از ظهر ابتدای دره را لمس کردیم و هارنس را بر تن نموده و راه دره را در پی گرفتیم.

"فرود اول" 4 متر با گارگاه بولت و شگل و بعد از یک حوضچه کوچک به عمق یک متر

" فرود دوم" با کارگاه رول بولت و شگل به ارتفاع 13 متر ما را همراهی می کند

"فرود سوم" 10 متر با کارگاه رول بولت و شگل است .

"فرود چهارم " یک فرود 10 متری دیگر در انتظار است با شیب مثبت که از کارگاهی با رول بولت و شگل است .

"فرود پنجم" 10 متر طول دارد با کارگاهی از درخت

"فرود ششم " اما یک فرود 30 متری کمی بدقلق است که معلق هم دارد و بعد از رسیدن به پائین باید یک تکه دیگر فرود انجام داد و پائین فرود پوشش گیاهی وجود دارد.

واما " فرود هفتم" با کارگاه تنه درخت به ارتفاع 47 متر که قسمتی معلق و بعد از رسیدن به حوضچه باید از آن بیرون آمد، اضافه طناب را جمع کرد و ادامه فرود را انجام دهیم تا شوک و پاندولی ایجاد نگردد. و به همین دلیل بعضی از بچه ها سرعت کافی را نداشتند و ساسان که طناب جمع کن آخر تیم بود حوصله اش سر رفت و بهانه ای برای در رفتن از زیر کار پیدا کرد و فرود رفت و سرپرست را برای طناب جمع کردن تنها گذاشت .

بعد از فرود هفتم بلافاصله یک فرود با کارگاه رول بولت منتظر ماست . "فرود هشتم "که به دلیل شیب مثبت فرود راحتی است و حوضچه عمیقی دارد به ارتفاع 7 متر و پس از آن یک فرود سه متری "فرود نهم" با همان کارگاه فرود قبل و حتی میتوان دست به طناب آن را طی کرد.

وقتی من به بالای فرود آخر رسیدم دیدم که همه بچه ها منتظر رسیدن طناب هستند و هر دو حلقه طناب پنجاه متری در فرود هفتم هنوز به انتظار جمع شدن مانده تا آمدن سرپرست و رسیدن طنابها کمی نرمش کردیم که بچه ها سردشان نشود.

 و اما فرود آخر "فرود دهم" فرودی به ارتفاع 20 متر با کارگاهی از درخت در حوضچه آب که بعد از آن دره تمام میشود .

من به همراه سرپرست آخرین طناب را جمع می کنیم و به بقیه بچه ها که در کنار جاده مشغول خوردن ذرت هستند می پیوندیم . به ساعت که نگاه می کنم از 17 گذشته و زمان زیادی برای نهار خوردن و حرکت نداریم پس مشغول می شویم.

ساعت 18 محل دره را برای رسیدن به اصفهان ترک میکنیم و نیمه شب به اصفهان می رسیم.

منابع دسترسی به آب ( چشمه ها ، رودخانه ها ،دریاچه ،برکه و ... ) : آب ابتدای دره با شرط استفاده از قرص کلر قابل استفاده است

ح – مشخصات فنی دره:

درجه سختی دره: 3C2V

تعداد فرود ها: 10

نوع پوشش مورد نیاز: در فصل پر آبی وت سوت نیاز است ولی در زمان کم آبی لباس استرج کافی است

تعداد پرش ها: ندارد

  وضعیت تغذیه :

امکان تهیه غذا از محل :

در روستای بازفت امکان دارد ولی در روستای کاج قبل از رسیدن به بازفت میتوان گوشت با کیفیت و قیمت مناسب تهیه کرد

ط – وضعیت گروه :

شناخت نقاط ضعف یا قوت برنامه :

برنامه به لحاظ بعد مسافت برای یک روز برنامه مناسب نیست و بهتر است دره هرموا نیز در برنامه قرار گرفته و دو روزه اجرا گردد

شناخت نقاط ضعف یا قوت گروه :

دره برای آموزش بسیار مناسب است ولی بهتر است با برنامه ای برای آموزش و یا سناریو برای تمرین وارد دره شد و برنامه ای داشته باشید تا حداکثر بهره برداری را از زمان انجام دهیم.

کمبود وسایل و تجهیزات فردی یا گروهی :

محافظ طناب ، کوله دره نوردی

وضعیت روانی و روحیه افراد گروه در طول برنامه :

وضعیت روانی خوب ولی در فرود 47 متری کمی مشکل برای چند نفر از لحاظ روحی پیش آمد

پیشنهادات و انتقادات برنامه :

بعد مسافت  منطقه ای که دره واقع شده است بسیار زیاد است و بهتر است  برنامه ای دو روزه ریخته و این دره با دره هرموا پیمایش شود تا در هزینه و وقت صرفه جوئی شود.

 تعداد نفرات شرکت کننده :  13 نفز

اسامی نفرات شرکت کننده :  

خانم ها :  مژگان سلیمانی، آرزو نصیری، سپیده فوقانی

آقایان :  ساسان بابائی،رضا دارابی، مسعود امیری،اسماعیل حاج هاشمی، محمد قناعتیان, روحانی ،طیبی, مرتضی غلامی،  حسین جهانبازی ، احسان ناجی

گزارش : احسان ناجی

 

تمامی محصولات و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
logo-samandehiمجوز نشر دیجیتال از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامیپرداخت آنلاین -  بانک ملتمعرفی بیاموز در شبکه سهپرداخت آنلاین - بانک اقتصاد نوینپرداخت آنلاین - بانک سامان