سبد (0)

صدا و تصویر در HTML

مولتی مدیا در وب شامل صدا، موزیک، ویدئو و انیمیشن هاست.

مرورگرهای جدید، فرمت های زیادی از مولتی مدیا را پشتیبانی می کنند.


مولتی مدیا چیست؟

Wiki

مولتی مدیا فرمت های زیادی را شامل می شود و تقریبا هر چیزی که می شنوید یا می بینید مانند متن، عکس، موزیک، صدا، ویدئوها، موارد ضبط شده، فیلم ها، انیمیشن ها و ... را شامل می شود.

در اینترنت غالبا می توانید عناصر مولتی مدیا که در صفحات وب وجود دارد را ببیند. مرورگرهای جدید از تعداد زیادی فرمت های مولتی مدیا پشتیبانی می کنند.

در این خودآموز در مورد فرمت های مختلف مولتی مدیا و چگونگی کار با آن ها در صفحات وب چیزهایی خواهید آموخت.


پشتیبانی مرورگرها از مولتی مدیا

Wiki

مرورگرهای اولیه، تنها از متن پشتیبانی می کردند و حتی این پشتیبانی به یک فونت با یک رنگ محدود می شد. سپس مرورگرهایی آمدند که از فونت ها و رنگ های مختلف و سبک دهی ها به متون پشتیبانی می کردند و پشتیبانی از تصاویر نیز به آنها اضافه شد.

صدا، انیمیشن و ویدئو به روش های مختلف، توسط مرورگرهای متفاوت پشتیبانی می شوند. بعضی عناصر به صورت درون برنامه ای (inline) و بعضی نیاز به نرم افزارهای کمکی (plug-ins) بیشتری دارند. (نرم افزارهایی که باید روی سیستم عامل نصب شوند)

در مورد نرم افزارهای جانبی (plug-ins) در فصل های بعد، بیشتر خواهید آموخت.


فرمت های مولتی مدیا

Wiki

عناصر مولتی مدیا (مثل ویدئو و صدا) در فایل های مدیا ذخیره می شوند.

راه معمول برای اینکه نوع مدیا را تشخیص دهیم نگاه کردن به پسوند آن فایل است. هنگامی که یک مرورگر با پسوند های htm. یا html. برخورد می کند فرض می کند که یک صفحه HTML است. پسوند xml. دلالت بر فایل XML دارد و پسوند css. دلالت بر یک style sheet دارد. عکس ها نیز با پسوند jpg. و png. و یا gif. شناخته می شوند.

عناصر مولتی مدیا نیز فرمت های مربوط به خود با پسوند های مختلفی مثل swf، .wmv، .mp3. و mp4. دارند. 


فرمت های ویدئویی

Wiki

Videoformats        


فرمت MP4 فرمت جدیدی برای ویدئوهای اینترنتی است. این فرمت توسط YouTube، Flash players و HTML5 پشتیبانی می شود.

فرمتپسوندتوضیحات
AVI.avi

فرمت AVI یا (Audio Video Interleave) توسط ماکروسافت ارائه شده و روی تمام کامپیوترهایی که دارای سیستم عامل ویندوز باشد، توسط مرورگر اجرا می شود. AVI یک فرمت رایج در اینترنت است اما در کامپیوترهایی که ویندوز روی آن ها نصب نیست همیشه اجرا نمی شود.

WMV.wmv

فرمت WMV یا (Windows Media) توسط ماکروسافت ارائه شده و در اینترنت رایج است اما در کامپیوترهایی که ویندوز روی آن ها نیست بدون نصب یک کامپوننت اضافی(رایگان) نمایش داده نمی شوند. بعضی از فیلم های WMV قدیمی نمی توانند به هیچ عنوان در کامپیوترهای غیر ویندوزی نمایش داده شوند زیرا هیچ نمایش دهنده ای برای آن وجود ندارد.

MPEG.mpg
.mpeg

فرمت MPEG یا (Moving Pictures Expert Group) فرمت رایجی در اینترنت می باشد. این فرمت cross-platform می باشد و توسط تمامی مرورگرهای وب پشتیبانی می شود.

QuickTime.mov

فرمت QuickTime توسط Apple ارائه شد. QuickTime فرمت رایجی در اینترنت است اما فیلم های QuickTime نمی توانند بدون نصب یک کامپوننت اضافی(رایگان) در کامپیوترهای ویندوزی نمایش داده شوند.

RealVideo.rm
.ram

فرمت RealVideo توسط شرکت Real Media در اینترنت ارائه شد. به خاطر اولویت در پهنای باند کم، کیفیت این نوع فایل ها، اغلب کاهش داده می شود.

Flash.swf
.flv

فرمت Flash یا (Shockwave) توسط Macromedia ارائه شد. فرمت Shockwave نیاز به یک کامپوننت اضافه، برای نمایش دارد. اما این کامپوننت به صورت از قبل نصب شده با مرورگرهایی مثل Firefox و Internet Explorer وجود دارد.

Mpeg-4.mp4

Mpeg-4 فرمت جدیدی در اینترنت است (with H.264 video compression). در حقیقت، YouTube استفاده از MP4 را توصیه می کند. YouTube چندین فرمت را می پذیرد و آن ها را برای انتشار تبدیل به flv. یا mp4. می کند. بیشتر نشر دهنده های online ویدئو در حال حرکت به سمت MP4 به عنوان فرمت به اشتراک گذاری در اینترنت هم در Flash player و هم در HTML5 هستند. 


فرمت های صوتی

Wiki

فرمتپسوندتوضیحات
MIDI.mid
.midi

MIDI که مخفف (Musical Instrument Digital Interface) است فرمتی برای وسایل الکترونیکی موزیک مثل کارت های صوتی کامپیوتری و synthesizerها (ترکیب کننده ها) می باشد. فایل های MIDI شامل صدا نیست و فقط شامل دستورالعمل اجرای نوت ها می باشد.
برای اجرای یک فایل MIDI، کلیک کنید.

به دلیل اینکه فرمت MIDI تنها شامل نوت ها می باشد بنابراین بسیار کم حجم هستند. مثال بالا تنها 23 کیلو بایت حجم دارد اما حدود 5 دقیقه می باشد. MIDI توسط سیستم های نرم افزاری زیادی پشتیبانی می شود. MIDI توسط تمام مرورگرهای اینترنت پشتیبانی می شود.

RealAudio.rm
.ram

فرمت RealAudio توسط شرکت Real Media در اینترنت گسترش یافت. این فرمت همچنین ویدئو را نیز پشتیبانی می کند. این فرمت اجازه می دهد که فایل های صوتی با پهنای باند کم منتقل شود. به خاطر اولویت در پهنای باند کم، کیفیت این نوع فایل ها، اغلب کاهش داده می شود

Wave.wav

فرمت WMA یا (waveform) توسط IBM و Microsoft ارائه شد و روی تمام کامپیوترهایی که دارای سیستم عامل ویندوز باشد، توسط مرورگر اجرا می شود. (بیشتر مرورگرهای معروف بجز Google Chrome آنها را اجرا می کنند)

WMA.wma

فرمت WMA یا (Windows Media Audio) در کیفیت با MP3 مقایسه می شود، و با بیشتر پخش کننده ها غیر از iPod سازگار است. فایل های WMA برای رادیو اینترنتی و یا موزیک Online مناسب است.

MP3.mp3
.mpga

فایل های MP3 درحقیقت بخش شنیداری فایل های MPEG هستند. فرمت MPEG در اصل برای ویدئو ارائه شده است. فرمت MP3 یکی از رایج ترین فرمت های صوتی است که در عین فشرده سازی، کیفیت بالایی دارد.

از چه فرمتی استفاده کنیم؟

Wiki

فرمت صوتی WAVE فایل های uncompressed (بدون فشرده سازی) متداولی در اینترنت هستند و توسط همه مرورگرها پشتیبانی می شوند. اگر می خواهید فایل های صوتیuncompressed (مثل: موزیک یا سخنرانی) برای بازدیدکنندگان تان به راحتی قابل دسترس باشد، باید از فرمت WAVE استفاده کنید.

فرمت MP3 یکی از جدیدترین فرمت های صوتی compressed شده است. MP3 مترادف با "موسیقی دیجیتال" است. اگر سایت تان شامل فایل های صوتی است، فرمت MP3 می تواند یک انتخاب باشد.

آموزش صوتی HTML

بستن
مدرس:
سوال و جواب:

ابزاری که در پیش روی دارید یکی از ابزارهای بسیار کاربردی سایت بیاموز در زمینه آموزش است، این ابزار برای سهولت یادگیری شما کاربران محترم طراحی شده است.

فقط کافی است روی عنوان پاراگراف مورد نظرتان کلیک کنید تا پخش صدا آغاز شود ...!

تمامی محصولات و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
logo-samandehiمجوز نشر دیجیتال از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامیپرداخت آنلاین -  بانک ملتمعرفی بیاموز در شبکه سهپرداخت آنلاین - بانک اقتصاد نوینپرداخت آنلاین - بانک سامان