%35 تخفیف، با کد Zemestan روی تمام آموزش ها، بمناسبت جشنواره زمستانه بیاموز ...!
زمان باقی مانده (تمدید شد)

به توان رساندن ماتریس ها

گاهی اوقات نیاز داریم تا یک ماتریس را به توان برسانیم و یا از آن ریشه بگیریم. برای انجام این کار در متلب، راه های زیادی وجود دارد. ساده ترین راه در به توان رساندن یک ماتریس، این است که از علامت ^ استفاده کنیم. بعنوان مثال، عبارت v = [1, 2; 3, 4]^2 را در متلب تایپ کنید و سپس کلید Enter را فشار دهید.  خواهید دید که ماتریس ما به توان 2 می رسد، بصورت زیر:

با استفاده از تابع ()mpower نیز می توان همین نتیجه را به دست آورد.  برای اینکه این موضوع را امتحان کنید، عبارت (w = mpower([1, 2; 3, 4], 2 را در متلب تایپ کنید و کلید Enter را فشار دهید. خواهید دید که همان نتیجه ی بالا به دست می آید.

برای به دست آوردن ریشه ی یک ماتریس، می توانید از یک عدد کسری، بعنوان توان استفاده کنید. بعنوان مثال برای به دست آوردن ریشه ی دوم از مثال قبلی، باید به جای عدد 2 از عدد 0.5 استفاده کنید. برای امتحان کردن این موضوع، عبارت x = [1, 2; 3, 4]^0.5 را در متلب تایپ کنید و کلید Enter را فشار دهید. نتیجه ی زیر به دست خواهد آمد:

این امکان نیز وجود دارد که با استفاده از یک توان منفی، معکوس یک ماتریس را به دست بیاوریم. بعنوان مثال عبارت(z = [1, 2; 3, 4]^(-1 را تایپ کنید و کلید Enter را فشار دهید(توجه کنید که برای جلو گیری از گیج شدن شما، عدد 1- در پرانتز قرار گرفته است) نتیجه ی زیر به دست خواهد آمد:

نکته: متلب همچنین یک ابزار برای انجام ریشه گرفتن و یا به توان رساندن عنصر به عنصر ارائه می دهد.

 

برای انجام این کار، از تابع ()bsxfun و آرگومان [email protected]استفاده کنید. برای امتحان کردن این موضوع، عبارت (aa = bsxfun(@power, [1, 2; 3, 4], 2 را در متلب تایپ کنید و کلید Enter را فشار دهید.

 

خواهید دید که هر عنصر در خودش ضرب می شود( به توان 2 می رسد) و خروجی به صورت زیر خواهد بود:

تبلیغات اینترنتی
دوره های آموزشی راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی
تمامی محصولات و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
logo-samandehiمجوز نشر دیجیتال از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامیپرداخت آنلاین -  بانک ملتمعرفی بیاموز در شبکه سهپرداخت آنلاین - بانک اقتصاد نوینپرداخت آنلاین - بانک سامان