سبد (0)

استفاده از تابع ()bar3

استفاده از تابع ()bar3 برای ایجاد یک نمودار سه بعدی

حالت دو بعدی یک نمودار زیاد جذاب نیست. 

وقتی که می خواهید اطلاعات خود را به دیگر مهندسان و دانشمندان نشان دهید، استفاده از یک نمودار دو بعدی، به دلیل دقت آن، خوب است. اما برای نشان دادن داده ها به افراد عادی، استفاده از نمودار سه بعدی بهتر است. 

 

 

برای ایجاد یک نمودار سه بعدی، با استفاده از داده های مقاله ی قبلی، عبارت  (Bar2 =bar3(SurveyData  را در متلب تایپ کنید و سپس کلید Enter را فشار دهید. خواهید دید که چیزی شبیه به عکس 7.4 نشان داده می شود. 


در نمودار نشان داده شده در عکس 7.4 دو مشکل وجود دارند که عبارتند از: 

  • اینکه نمی توانیم برخی از داده ها را مشاهده کنیم.
  • اینکه برخی از داده ها به درستی نمایش داده نشده اند. 

 برای اینکه بتوانیم نمودار خود را بچرخانیم باید از تابع ()view  استفاده کنیم. تابع ()view   می تواند سه مقدار x و y وz که به درجه هستند را بپذیرد. و یا اینکه می تواند از یک جهت و یک ارتفاع، برای چرخش استفاده کند.  استفاده از x و y و z برای چرخش نمودار، راحت تر است. 

برای اینکه بتوانید به راحتی نمودارهای عکس 7.4 را مشاهده کنید، عبارت ( [view( [-45, 45, 30 را تایپ کنید و کلید Enter را فشار دهید. عکس 7.5 نتیجه را نشان می دهد:


آموزش متلب

آموزش متلب

نکته: تابع ()view به جای چرخش نسبی(relative) از چرخش مطلق(absolute) استفاده می کند. بعنوان مثال اگر عبارت ( [view( [-45, 45,30 را دوباره تایپ کنید و کلید Enter را فشار دهید، همان نتیجه ی قبلی به دست می آید. برای به دست آوردن یک نمایش جدید، باید مقادیر جدیدی را وارد کنید. 

نکته: به جای استفاده از تابع ()view، می توانید بر روی دکمه ی Rotate 3D که در عکس 7.5 نشان داده شده است استفاده کنید. این کار آسان تر و سریع تر از استفاده از تابع ()view است. 

تمامی محصولات و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
logo-samandehiمجوز نشر دیجیتال از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامیپرداخت آنلاین -  بانک ملتمعرفی بیاموز در شبکه سهپرداخت آنلاین - بانک اقتصاد نوینپرداخت آنلاین - بانک سامان