سبد (0)

افکت ویگنت با فیلتر Radial

افکت ویگنت با فیلتر  Radial

فتوشاپ CC  ( ابر خلاق یا Creative Cloud) ویژگی های هیجان انگیز جالبی را به ارمغان می آورد که شامل یک فیلتر جدید با نام Camera Raw است، که به ما این امکان را می دهد تا تصاویری را که با دوربین گرفته ایم ویرایش کنیم. علاوه بر این فیلتر Camera Raw در فتوشاپ CC شامل ویژگی جدیدی با نام فیلتر Radial است. در این آموزش خواهیم آموخت که چگونه می توان با استفاده از فیلتر Radial یک افکت ویگنت را برای تصاویر خود ایجاد کنید.

خواهید دید که فیلتر Radial حتی این امکان را می دهد که چندین ویگنت را در زمان های مختلف اضافه کنیم، به عنوان مثال ناحیه ای از تصویر را روشن و ناحیه ای دیگر را تاریک کنیم و ... .

ما این افکت ها را با استفاده از فیلتر های هوشمند ایجاد خواهیم کرد تا تصویر اصلی در پایان بی نقص باقی بماند.

از آنجایی که فیلتر Radial به عنوان بخشی از فیلتر Camera Raw در فتوشاپ CC در دسترس است برای اعمال این فیلتر به فتوشاپ CC نیاز داریم.

آموزش را با تصویر زیر شروع خواهیم کرد :

serious girl looks at you with sadness in her eyes. Image licensed from Shutterstock by Photoshop Essentials.com

تصویر اصلی .

 و تصویر نهایی بعد از اعمال افکت به صورت زیر خواهد بود . البته این نتیجه اعمال افکت بر روی این تصویر است، بسته به نوع تصویر نتیجه ممکن است متفاوت باشد. اما آنچه در این آموزش مهم است این است که شما با یادگیری تمامی مراحل بتوانید این افکت را بر روی تصاویر خود ایجاد کنید :

Photoshop CC Radial Filter vignette effect. Image © 2013 Photoshop Essentials.com

نتیجه نهایی اثر فیلتر Radial .

مراحل انجام کار

آموزش افکت ویگنت با فیلتر  Radial، شامل 8 مرحله ی زیر است:مرحله 1: تبدیل لایه پس زمینه به یک شی هوشمند

 کار را با تبدیل لایه پس زمینه به یک شی هوشمند آغاز می کنیم. با این کار فیلتر Camera Raw به عنوان یک فیلتر هوشمند عمل می کند، در نتیجه بعد از اعمال افکت تصویر قابل ویرایش خواهد بود، به عبارتی تصویر اصلی دست نخورده باقی می ماند،  زمانی که تصویر را در فتوشاپ cc باز میکنیم اگر به پنل لایه ها نگاه کنید متوجه خواهید شد که تصویر به عنوان لایه پس زمینه قرار گرفته است:

The Layers panel in Photoshop CC showing the photo on the Background layer. Image © 2013 Photoshop Essentials.com

پنل لایه ها .

بر روی آیکن menu در گوشه سمت راست و بالای پنل لایه ها کلیک کنید تا لایه را به یک شی هوشمند تبدیل کنیم :

Clicking the Layers panel menu icon. Image © 2013 Photoshop Essentials.com

کلیک روی ایکن menu در پنل لایه ها .

از منوی ظاهر شده بر روی Convert to Smart Object کلیک کنید :

Choosing the Convert to Smart Object command in Photoshop CC. Image © 2013 Photoshop Essentials.com

انتخاب “Convert to Smart Object”.

به نظر می رسد هیچ اتفاقی بر روی تصویر رخ نداده است، اما آیکن Smart Object در گوشه سمت راست و پایین تصویر بند انگشتی لایه قرار گرفته است که بیانگر این است که لایه به یک شی هوشمند تبدیل شده است :

The layer preview thumbnail showing the Smart Object icon. Image © 2013 Photoshop Essentials.com

قسمت  preview thumbnail لایه که نمایش دهنده آیکن  Smart Object است .

مرحله 2: انتخاب فیلتر Camera Raw 

 از منوی Filter در نوار منوی بالای صفحه، فیلتر Camera Raw را انتخاب کنید :

Selecting the Camera Raw Filter in Photoshop CC. Image © 2013 Photoshop Essentials.com

 Filter > Camera Raw Filter.

تصویر در داخل کادر محاوره ای Camera Raw ظاهر می شود. مشخصات فنی در کادر محاوره ای فیلتر Camera Raw، بهمراه ابزار ها، کنترل ها و گزینه هایی که در پنجره  اصلی Camera Raw قرار دارد در اینجا نیز وجود دارد:

The Camera Raw Filter dialog box in Photoshop CC. Image © 2013 Photoshop Essentials.com

کادر محاوره ای فیلتر Camera Raw .

مرحله 3: انتخاب فیلتر Radial .

در سمت چپ و بالای کادر محاوره ای Camera Raw ابزار های مربوط به آن قرار دارد . بر روی فیلتر Radial کلیک کنید تا انتخاب شود .( آخرین ابزار در سمت راست.)

Selecting the Radial Filter in the Camera Raw Filter in Photoshop CC. Image © 2013 Photoshop Essentials.com

 انتخاب فیلتر Radial .

مرحله 4 :  کاهش مقدار Exposure

با انتخاب فیلتر Radial در سمت راست کادر محاوره ای Camera Raw پنلی حاوی گزینه های متنوع فیلتر Radial برای تنظیم تصویر نمایش داده می شود. برای شروع، بر روی آیکن minus (-) که در سمت چپ کلمه Exposure قرار دارد کلیک کنید، این کار باعث می شود تا مقدار نوار لغزنده مربوط به Exposure بر روی 50- تنظیم شود، اما دلیل اصلی انجام این کار این است که مقدار نوار های لغزنده دیگر بر روی 0 تنظیم شود، این کار این امکان را در اختیار ما قرار می دهد تا بر روی تنظیمات مربوط به نور تمرکز کنیم :

Choosing an Exposure preset for the Radial Filter. Image © 2013 Photoshop Essentials.com

 کلیک بر روی آیکن minus در سمت چپ نوار لغزنده Exposure .

سپس بر روی نوار لغزنده Exposure کلیک کرده و آن را به سمت چپ بکشید تا مقدار  -2.00 برای آن تنظیم شود. این کار میزان تیرگی خوبی را برای شروع در اختیار ما قرار می دهد. در حال حاضر تصویر تیره نمی شود چون هنوز فیلتر را بر روی تصویر اعمال نکرده ایم، در گام بعد این کار را انجام خواهیم داد :

Setting the Radial Filter Exposure value to -2.00. Image © 2013 Photoshop Essentials.com

تنظیم مقدار Exposure بر روی -2.00.

مرحله 5: اعمال فیلتر Radial بر روی تصویر

با مقدار کاهش یافته Exposure در محلی نزدیک به مرکز تصویر، جایی که میخواهید افکت vignette بر روی آن اعمال شود کلیک کنید. سپس همانطور که کلید موس را پایین نگه داشته اید به سمت خارج از مرکز تصویر درگ کنید. همانگونه که مشاهده می کنید همزمان با عمل درگ کردن یک شکل بیضی ایجاد می شود (در صورتی که بخواهید دایره رسم کنید همزمان با عمل درگ کردن کلید shift صفحه کلید را نیز نگه دارید.) می توانید با نگه داشتن کلید Spacebar از صفحه کلید شکل ایجاد شده را به مکان مورد نظر حرکت دهید، زمانی که شکل رسم شده را به مکان مورد نظر انتقال دادید دکمه Spacebar را رها کنید، بعد از اینکه شکل با اندازه دلخواه را رسم کردید کلید موس را رها کنید :

Clicking and dragging out an initial Radial Filter shape. Image © 2013 Photoshop Essentials.com

کشیدن فیلتر Radial به سمت خارج از مرکز .

گزینه های  Outside / Inside افکت

توجه : در این تصویر ناحیه داخل شکل فیلتر Radial تاریک و ناحیه خارج شکل فیلتر Radial روشن است، این در واقع همان چیزی است که به عنوان افکت vignette می خواستیم. اگر شما هم همین مورد را در تصویر خود مشاهده می کنید در قسمت پایین گزینه های فیلتر Radial در سمت راست پنل ( در صورتی که  کادر محاوره ای Camera Raw در حالت تمام صفحه خود قرار ندارد برای دیدن این گزینه نیاز دارید تا به سمت پایین اسکرول کنید. ) گزینه ای به نام Effect وجود دارد که دارای دو چک باکس برای تنظیم ناحیه اعمال افکت به داخل یا خارج از شکل می باشد. در اینجا چک باکس Inside فعال است که ما آن را به گزینه Outside تغییر می دهیم :

Selecting the Outside option for the Radial Filter in the Camera Raw Filter. Image © 2013 Photoshop Essentials.com

تغییر ناحیه اعمال افکت از داخل شکل به خارج از آن .

مشاهده می کنید، همانطور که میخواستیم  ناحیه خارج از شکل تیره شد :

The image adjustments are now appearing outside the Radial Filter shape. Image © 2013 Photoshop Essentials.com

افکت بعد از تغییر ناحیه آن به خارج از شکل .

تغییر اندازه، انتقال  و چرخش شکل

بعد از ترسیم شکل می توانید با استفاده از چهار handles (مربع های کوچک) موجود در اطراف شکل، آنرا کوتاه تر، بلند تر، پهن تر یا باریک تر کنید، این چهار دستگیره در قسمت بالا، پایین، چپ و راست شکل قرار دارند. در صورت نیاز می توانید شکل را به سمت داخل تصویر بکشید، برای این کار کافی است با موس بر روی این دستگیره ها کلیک کرده و آنها را به سمت داخل تصویر بکشید. زمانی که اشاره گر موس به فلش چهار جهته تبدیل شد کار درگ کردن را انجام دهید، همچنین میتوانید شکل را بچرخانید برای این کار موس را به سمت لبه های شکل برده و زمانی که اشاره گر موس به یک منحنی با فلش دو جهته تبدیل شد این کار را انجام دهید، در اینجا ما فقط شکل را کمی بزرگتر کرده ایم :

Resizing the Radial Filter shape in the Camera Raw dialog box. Image © 2013 Photoshop Essentials.com

کشیدن یک دستگیره برای تغییر اندازه شکل .

مرحله 6: تنظیم تصویر با استفاده از نوار لغزنده

حال که فیلتر به تصویر اضافه شد، میتوانیم با  استفاده از نوار لغزنده که در سمت راست پنل قرار دارد تنظیمات مربوط به اعمال افکت بر روی تصویر را تغییر دهیم . می توانیم این کار را با حرکت نوار لغزنده به سمت چپ برای تاریک شدن و حرکت به سمت راست برای روشن کردن ناحیه مورد نظر شروع کنیم.  اما علاوه بر این مورد کارهای بیشتری را میتوانیم انجام دهیم . ما اسلایدر های دیگری برای تنظیم مقدار کنتراست، برجسته و سایه دار کردن ناحیه، اشباع رنگ و غیره داریم. سعی کنید مقدار اسلایدر های دیگر را نیز تغییر دهید و اثر آن را بر روی تصویر خود ببینید، همانطور که ذکر شد لایه به یک لایه هوشمند تبدیل شده است، پس نگران تغییر و یا خراب شدن تصویر اصلی خود نباشید چون همه تغییرات قابل برگشت هستند.

در این تصویر میزان تیرگی لبه ها را با تغییر مقدار Exposure به -2.20 کاهش میدهیم، همچنین با حرکت دادن نوار لغزنده به سمت راست میزان کنتراست (Contrast) تصویر را برابر +40 قرار می دهیم. در اینجا مقدار Highlights و Shadow را بدون تغییر گذاشته، اما با حرکت دادن نوار لغزنده گزینه Clarity بیشترین مقدار یعنی +100 را برای آن در نظر می گیریم (Clarity میزان کنتراست را در مرکز تصویر کم یا زیاد می کند).

نهایتاً با حرکت نوار لغزنده به سمت چپ مقدار Saturation را برابر -100 قرار دهید تا رنگ لبه های تصویر حذف شود. البته این تنظیماتی است که بر روی این تصویر اعمال شده است، شما ممکن است با توجه به تصویرتان مقادیر دیگری را برای این گزینه ها در نظر بگیرید :

The image adjustment sliders for the Radial Filter in Camera Raw. Image © 2013 Photoshop Essentials.com

تغییر نمای تصویر با تنظیم مقادیر مختلف برای اسلایدر ها .

تنظیمFeathering  

همچنین میتوانیم مقدار feathering را برای افکت vignette تنظیم کنیم، به عبارت دیگر اندازه ناحیه انتقال بین تصویر اصلی در مرکز و ناحیه تاریک اطراف آن را با حرکت نوار لغزنده Feather به سمت چپ (برای کاهش آن) یا سمت راست (برای افزایش آن) تغییر دهیم . میتوانید نوار لغزنده Feather را در قسمت پایین گزینه ها پیدا کنید (درست در بالای گزینه Effect: Outside / Inside )

Moving and reshaping the Radial Filter. Image © 2013 Photoshop Essentials.com

تنظیم اندازه ناحیه انتقال با حرکت نوار لغزنده Feather

نشان دادن و پنهان کردن روکش

برای بدست آوردن یک دید بهتر از افکت vignette، میتوانید روکش فیلتر Radial را موقتاً بردارید، برای این کار گزینه Show Overlay ، در پایین و سمت راست کادر محاوره ای Camera Raw را از حالت انتخاب خارج کنید، در صورتی که بخواهید روکش فیلتر برگردد مجدداً بر روی این گزینه کلیک کنید تا به حالت انتخاب درآید. همچنین برای اینکه این کار را سریعتر انجام دهید می توانید از کلید میانبر v در صفحه کلید استفاده کنید، در اینجا با کلیک بر روی گزینه Show Overlay روکش فیلتر را پنهان کردیم :

The Show Overlay option for the Radial Filter. Image © 2013 Photoshop Essentials.com

برداشتن تیک گزینه Show Overlay برای عدم نمایش روکش فیلتر.

و در اینجا تصویر را بدون روکش فیلتر مشاهده می کنید :

The image after turning off the Radial Filter overlay. Image © 2013 Photoshop Essentials.com

برداشتن روکش باعث می شود تا تصویر را بهتر ببینید .

نشان دادن و پنهان کردن پیش نمایش

دلیل اصلی اینکه ما میتوانیم تغییرات اعمال شده بر روی تصویر را ببینیم این است که گزینه Preview که در قسمت بالای کادر محاوره ای Camera Raw قرار دارد به صورت پیش فرض در حالت انتخاب است. میتوانید در هر زمان برای مقایسه تصویر با تصویر اصلی تیک گزینه Preview را بردارید و دوباره تیک آن را بگذارید. همچنین برای فعال یا غیر فعال کردن گزینه Preview میتوانید از کلید p در صفحه کلید نیز استفاده کنید :

The Preview option in the Camera Raw dialog box. Image © 2013 Photoshop Essentials.com

گزینه پیش نمایش (Preview) که در گوشه سمت راست و بالای ناحیه پیش نمایش قرار دارد .

مرحله 7 : اضافه کردن دومین فیلتر Radial

یکی از قدرتمد ترین ویژگی های فیلتر Radial Camera Raw اضافه کردن چندین فیلتر Radial با تنظیمات متفاوت به تصویر است. برای اضافه کردن یک فیلتر Radial جدید، گزینه New در بالای پنل فیلتر Radial را انتخاب کنید :

Adding a new Radial Filter in the Camera Raw dialog box. Image © 2013 Photoshop Essentials.com

انتخاب گزینه new.

سپس، هر چیزی که برای اضافه کردن فیلتر اولیه آموختید، برای فیلتر دوم هم اعمال کنید. اول، در داخل تصویر کلیک کنید و به سمت بیرون شکل درگ کنید تا شکل فیلتر جدید رسم شود، برای تغییر موقعیت تصویر نیز میتوانید همزمان با درگ کردن کلید Spacebar صفحه کلید را  پایین نگه دارید :

Clicking and dragging out a second Radial Filter. Image © 2013 Photoshop Essentials.com

کلیک و درگ شکل فیلتر Radial دوم .

جابه جایی بین فیلتر های  Radial 

توجه کنید که اکنون دو نقطه گرد در صفحه نمایش وجود دارد . هر نقطه نشان دهنده یک فیلتر است. در هر زمان با کلیک بر هر یک از این نقاط میتوانیم بین فیلتر ها جابه جا شویم، رنگ نقطه ی مربوط به فیلتری که در حالت فعال قرار دارد رنگی است در حالی که فیلتری که در حالت فعال قرار ندارد سفید است .

Switching between Radial Filters by clicking on their dots. Image © 2013 Photoshop Essentials.com

انتخاب فیلتر اول با کلیک کردن بر روی نقطه مربوط به آن

در اینجا با کلیک بر روی نقطه مربوط به فیلتر جدید آن را انتخاب می کنیم. توجه کنید برای فیلتر دوم دو اتفاق رخ می دهد، اول اینکه تمام تنظیماتی که برای فیلتر اول اعمال کردیم برای فیلتر جدید نیز کپی می شوند، که آنها را تغییر خواهیم داد، اما دومین مورد این است که افکت ما مجدداً بر روی قسمت خارجی شکل اعمال می شود. برای فیلتر دوم  میخواهیم که افکت در قسمت داخلی شکل اعمال شود، بنابر این یک بار دیگر در پنل فیلتر Radial به سمت پایین اسکرول کرده و مقدار گزینه Effect را از Outside به Inside تغییر می دهیم، روش دیگر این کار، فشردن کلید X از صفحه کلید برای تغییر حالت بین Inside و Outside است .

Changing the Effect option from Outside to Inside. Image © 2013 Photoshop Essentials.com

تغییر گزینه Effect از Outsideبه Inside.

و حالا، افکت در داخل فیلتر دوم نمایان شد. همچنین توجه کنید که نقطه فیلتر دوم از قرمز به سبز تغییر پیدا کرد. نقطه قرمز به این معناست که افکت بر روی قسمت بیرونی شکل اعمال می شود و نقطه سبز به این معناست که افکت بر روی قسمت داخلی شکل اعمال می شود :

A filter's selection dot can be either white, red or green. Image © 2013 Photoshop Essentials.com

با تغییر افکت به داخل شکل، رنگ نقطه از قرمز به سبز تغییر پیدا کرد .

حال بر روی فیلتر دوم نیز تفییر اندازه، حرکت و چرخش را همانگونه که در مراحل قبل آموختیم اعمال می کنیم، کشیدن دستگیره برای تغییر اندازه و تغییر شکل، کلیک و درگ به داخل شکل برای حرکت و انتقال و بالاخره کلیک و درگ در نزدیکی لبه ها برای چرخش آن :

Resizing, moving and rotating the second filter. Image © 2013 Photoshop Essentials.com

چرخش بیشتر شکل فیلتر برای مورب کردن آن .

سپس میخواهیم تنظیمات اسلایدر تصویر را در پنل فیلتر Radial، مجدداً راه اندازی کنیم، یک راه ساده برای این کار دابل کلیک (double-click) بر روی آنهاست. در اینجا ما با دابل کلیک بر روی Exposure،Contrast، Clarity و Saturation  آنها را مجدداً بر روی  "0" تنظیم می کنیم .

Double-clicking sliders in the Camera Raw dialog box to reset them. Image © 2013 Photoshop Essentials.com

دابل کلیک بر روی اسلایدر ها برای تنظیم مجدد آنها .

اکنون که فیلتر دوم ری ست شد، با کشیدن نوار لغزنده Temperature در بالای پنل به سمت چپ دمای رنگ، را کاهش می دهیم. مقداری در حدود -20 کمی رنگ آبی بر روی فیلتر ایجاد می کند. از آنجایی که نمی خواهیم  هیچ رنگ سبز یا ارغوانی به تصویر اضافه کنیم مقدار اسلایدر Tint، که در زیر نوار لغزنده Temperature قرار گرفته را بر روی "0" تنظیم می کنیم، همچنین اسلایدر Exposure را نیز بر روی "0" تنظیم میکنیم، اما مقدار اسلایدر Contrast را به +50 افزایش می دهیم. مجدداً یادآوری میکنیم که این تنظیمات مختص این تصویر است و تصاویر دیگر تنظیمات خاص خود را می خواهند که با کمی آزمون و خطا میتوانید تنظیمات آنها را نیز اعمال کنید. برای اینکه میزان برجستگی (هایلایت) را در اطراف ناحیه داخلی شکل کاهش دهیم اسلایدر Highlights را روی -20 قرار می دهیم. بعد از آن با افزایش مقدار اسلایدر Shadows به +25 نواحی تاریک را کمی روشن تر میکنیم تا جزئیات بیشتری نمایان شود. مقدار اسلایدر Clarity را نیز بر روی +50 تنظیم میکنیم تا میزان کنتراست در ناحیه مرکزی بیشتر شود و در نهایت با کاهش اسلایدر Saturation به -30 میزان اشباع رنگ را کم میکنیم :

The image adjustment settings for the second Radial Filter. Image © 2013 Photoshop Essentials.com

تنظیم پارامتر های تصویر برای دومین فیلتر Radial.

در نهایت، اندازه ناحیه انتقال برای فیلتر دوم را با افزایش مقدار Feather به 50 افزایش می دهیم :

Increasing the Radial Filter Feather amount to 50. Image © 2013 Photoshop Essentials.com

افزایش مقدار Feather به 50 .

تصویر زیر نتیجه اعمال دو فیلتر است :

The vignette effect using two Radial Filters in Photoshop CC. Image © 2013 Photoshop Essentials.com

تصویر بعد از اعمال تنظیمات دومین فیلتر Radial .

مرحله 8: بستن کادر محاوره ای Camera Raw

در صورتی که تنظیمات را به درستی انجام داده اید، بر روی ok در گوشه پایین و راست کادر محاوره ای کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شده و کادر محاوره ای فیلتر Camera Raw بسته شود :

Clicking the OK button to close out of Camera Raw. Image © 2013 Photoshop Essentials.com

کلیک بر روی دکمه ok.

اگر مجدداً به پنل لایه ها در فتوشاپ خود نگاهی بیندازید، میبینید که فیلتر Camera Raw به عنوان یک فیلتر هوشمند در زیر تصویر قرار گرفته است. برای اینکه به طور موقت اثر فیلتر Camera Raw را از حالت نمایش خارج کنیم بر روی آیکن visibility کلیک میکنیم :

Clicking the OK button to close out of Camera Raw. Image © 2013 Photoshop Essentials.com

کلیک بر روی آیکن visibility.

همه تغییراتی که با استفاده از فیلتر Radial بر روی تصویر اعمال کردیم پنهان می شوند و تصویر اصلی نمایش داده می شود. توجه کنید که تصویر اصلی کاملاً دست نخورده باقی مانده است:

The original image once again appears in the Photoshop document window. Image licensed from Shutterstock by Photoshop Essentials.com

نمایش مجدد تصویر اصلی که دست نخورده باقی مانده است.

مجدداً بر روی آیکن visibility کلیک کنید تا فیلتر Camera Raw برگردد، اکنون ما نتیجه نهایی "افکت ویگنت با استفاده از فیلتر Radial "را مشاهده می کنیم :

The Radial Filter vignette effect reappears. Image © 2013 Photoshop Essentials.com

نتیجه نهایی.
 
تمامی محصولات و خدمات این وبسایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
logo-samandehi مجوز نشر دیجیتال از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت آنلاین -  بانک ملت معرفی بیاموز در شبکه سه